Recept na repelent z EO

Máte už plné zuby komárů nebo klíšťat a nechcete na sebe dávat chemické repelenty? Smíchejte si éterické oleje, dejte do alkoholu a je to!

GTT= 1 KAPKA

EO, které účinkují proti hmyzu je poměrně velké množství. Záleží jen na vašem nosu, co si vybere.  Při výrobě repelentní směsi nezapomeňte taky na omezení, které mají těhotné ženy a malé děti nebo senioři.

Do alkoholu nebo do oleje?

Recept na obrázku je s ředěním do alkoholu vhodný na oblečení a můžou ho použít těhotné i děti od 1 roku. Na pokožku bych tenhle recept doporučila jen zdravým dospělým. Pro těhotné a malé děti, snižte počet kapek na polovinu, získáte tak 1% ředění, které by děti a těhotné nemělo nijak ohrozit.

Na pokožku bych směs EO dala do rostlinného oleje. Výborně účinky repelentu doplňuje kokosový olej. Pokud máte nimbový olej, můžete ho zkombinovat s kokosovým.

Pozor! EO z kořene kurkumy není vhodný pro osoby, které užívají diabetickou  medikaci, proto ho můžete nahradit tea tree.

 

Děti do 5 let potřebují jemnější péči

Do 30 ml nosiče – alkohol 70% nebo rostlinný olej
7 gtt EO levandule (lavandula angustifolia)
3 gtt EO tea tree (melaleuca alternifolia)
2 gtt absolue vanilka nebo vanilka CO2 (vanilla planifolia)

Směs v rostlinném oleji můžete mazat na pokožku. Směs v alkoholu stříkejte na oblečení.

Berete léky?

Do 30 ml nosiče – alkohol 70% nebo rostlinný olej
7 gtt EO levandule (lavandula angustifolia)
3 gtt EO bazalky sladké – linalool (ocimum basilicum)
4 gtt EO geránium (pelargonium x asperum)
6 gtt EO eukalyptus citronovonný (eucalyptus citriodora)

 

A když už vás náhodou něco ďobne, tak experimentujte a změňte složení. Nakonec přijdete na to, co konkrétní hmyzové v dané lokalitě nesnáší. Ono se to totiž může měnit. A na štípanec si připravte zklidňující protizánětlivou směs.

Dezinformace o zázračné složce z přírody

Pokud jste někde slyšeli o přírodním repelentu, který je složený z PMD (p-menthane- 3,8-diol, nebo para-menthane- 3,8-diol), tak tuhle složku obsahuje právě eukalyptus citronovonný. PMD má téměř stejné účinky jako repelentní látka DEET.

Jenže eukalyptus citronovonný obsahuje PMD okolo 3 %, což není moc a samotný eukalyptus c. na hmyz zkrátka nestačí. Repelenty, které obsahují PMD mohou být syntetické (ověřte u výrobce).

Podle výzkumů se ukázalo, že zajímavou složkou do repelentů je vanilin. Vanilin najdete ve vanilce nebo v malém množství v tolu balzámu. Můžete ho použít jako fixativ.

Seznam EO s repelentním účinkem

levandule (lavandula angustifolia),
bazalka sladká (ocimum basilicum) typ linalool,
citronela (cymbopogon winterianus),
kurkuma (curcuma longa) – neužívejte při diabetické medikaci,
šanta kočičí (nepeta cataria) – neužívejte v těhotenství a pro malé děti do 3 let,
rozmarýn (rosmarinus officinalis) typ cineol – neaplikujte malým děti na oblast krku a obličeje, byla bych opatrná v těhotenství,
eukalyptus citronovonný (eucalyptus citriodora),
eukalyptus globulus (eucalyptus globulus) – neaplikujte malým děti na oblast krku a obličeje, vhodné pro děti od 5 let
tea tree (melaleuca alternifolia),
lemongrass (cymbopogon flexuous) – pozor, je dráždivý pro pokožku, neužívejte v těhotenství, neužívejte s léky na diabetes, na poškozenou a senzitivní pokožku, pro děti do 2 let,
máta peprná (mentha x piperita) – pozor u dětí do 5 let, kojících a těhotných žen.
skořice (cinnamomum camphora) – pozor, dráždivá pro pokožku, neužívejte s léky na diabetes, na poškozenou a senzitivní pokožku, pro děti do 5 let, v těhotenství a při kojení, neužívejte zároveň s léky na ředění krve a při poruchách krevní srážlivosti,
hřebíček (syzigium aromaticum/eugenia caryophyllata) – pozor s léky ředění krve a poruchách krevní srážlivosti,  neužívejte s léky na diabetes, na poškozenou a senzitivní pokožku, pro děti do 2 let,
lavandin (lavandula x hybrida) -neužívejte zároveň s léky na ředění krve a při poruchách krevní srážlivosti,
šalvěj (salvia officinalis) – neužívejte pro děti, těhotné a kojící ženy a epileptiky,
myrta (myrtus communis) – pozor pokud užíváte léky na diabetes, nevhodná v těhotenství,
tymián (thymus vulgaris) – pozor dráždivý pro pokožku (typ thymol), neužívejte zároveň s léky na ředění krve a při poruchách krevní srážlivosti,
kajeput (melaleuca leucadendron/melaleuca cajeputi) – neaplikujte malým děti na oblast krku a obličeje.

Při výrobě vlastního repelentu dodržujte dávkování u jednotlivých EO s ohledem na konkrétního uživatele. Bezpečné koncentrace EO najdete v knize Essential oil safety. Pracujeme s nimi i na kurzu Základy aromaterapie.

Zdroje:

LEE, Mi Young. Essential Oils as Repellents against Arthropods. BioMed Research International [online]. 2018, 2018, 1-9 [cit. 2020-07-09]. DOI: 10.1155/2018/6860271. ISSN 2314-6133. Dostupné z: https://www.hindawi.com/journals/bmri/2018/6860271/

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

TOTILO, Rebecca Park.  Therapeutic blending with essential oil: Decoding the healing matrix of aromatherapy. Petersburg: FL: Rebecca at the Well Foundation. 2013. ISBN 978-0-9889583-7-1

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 9780443062414.b

Photo by Wolfgang Hasselmann on Unsplash

Recept na repelent z EO

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek