Zklidnění kůže po štípanci

Štípanec? Podrážděná kůže? Léto budiž pochváleno. I když mám hmyzáky ráda, tak jejich soustavné útoky na mou osobu, si ráda nechám ujít 🙂

Někdy se ale samozřejmě stane, že se do mě nějaký ten zbloudilec zakousne. Jako první pomoc ráda používám neředěnou levanduli. Jen kápnout na prst a potřít postižené místo.

Doma mám na léto vždycky připravený zklidňující olej s levandulí, mátou bergamotovou, heřmánkem a gerániem.

Když si ho chci vzít na cesty, dávám ho do malého roll-onu, kterým se dobře nanáší. Roll-on je stejný jako na tepenné parfémy.

Tenhle recept je bezpečný pro všechny věkové skupiny. Malým dětem do 3 let bych dala poloviční počet kapek nebo bych radši využila hydroláty (gerániový, eukalyptový, mátový, levandulový). Hydroláty můžete použít neředěné buď ve formě obkladu nebo spreje.

Co jsem tentokrát použila?

Levandule (lavandula angustifolia) – dezinfikuje ranky, dobře hojí, zklidňuje pokožku, zmírňuje svědění a otok.

Máta bergamotová/citronová (mentha citrata) – vytváří zchlazující a zklidňující efekt na pokožce.

Heřmánek modrý  (chamomilla reticuta) – protizánětlivý, působí jako antihistaminikum, zmírňuje svědění a otok.

Geránium (pelargonium graveolens) – zmírňuje otok, napomáhá hojení, zklidňuje a hojí podrážděnou pokožku. Geránium je kontraindikované u estrogen dependentních onemocnění.

Třezalkový macerát bych nepoužívala na sluníčku (stále nemám relevantní informace o fototoxicitě třezalkového macerátu). Takže bych doporučila směs s třezalkou používat jen na noc. Na cesty bych ředila do mandlového oleje, případně bych přidala pár kapek tamanu oleje. 

Jak si můžete recept upravit

Pokud nemáte všechny éterické oleje, můžete použít samotnou levanduli. Mátu bergamotovou můžete nahradit mátou kadeřavou nebo peprnou, ale směs pak nepoužívejte pro děti do 5 let, těhotné a kojící ženy. Pokud chybí ve vaší výbavě heřmánek modrý, přidejte o 3 kapky víc levandule.

Směs na přírodní repelent najdete na blogu v mém minulém článku. A jestli se vám nechce míchat mrkněte k Anele na repelent Lesa pán. Na receptuře jsem spolupracovala při výběru EO a máme to fakt vyzkoušený :).

Při výrobě zklidňujícího oleje  dodržujte dávkování u jednotlivých EO s ohledem na konkrétního uživatele.

Bezpečné koncentrace EO najdete v knize Essential oil safety od autorů R. Tisseranda a R. Younga.

Jestli chcete získat jistotu v používání aromaterapie  a pochopit další souvislosti, přijďte na kurz  Základy aromaterapie.   Naučím vás míchat směsi a ukážu vám jak využít éterické oleje ve váš prospěch.

Zklidnění kůže po štípanci

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek