3 éterické oleje, které musíte mít na dovolenou

Když balím na dovolenou, hodně přemýšlím, co všechno povezu. Na zádech už celý svůj svět tak často nevozím, ale staré zvyky zůstaly. Když se mě zeptáte, které EO si s sebou vždycky vezmu, tak moje odpověď přijde bez zaváhání.

Když nevíte co, použijte levanduli!

Levandule lékařská (lavandula angustifolia) je jeden éterický olej, který můžete použít na pokožku neředěný. Lahvičku s ním mám vždycky u sebe.
 
Můžete jí totiž použít opravdu na všechno. Vážně skvěle se hodí když:
  • potřebujete odehnat hmyz  – dám pár kapek do dlaně a potřu odhalená místa. Aplikace se musí opakovat asi po hodině, éterické oleje brzy vyprchají.
  • něco vás štípne nebo kousne – potřete postižené místo kapkou levandule.
  • spálíte si záda – zřeďte 10 kapek levandule do 20 ml rostlinného oleje. Na podrážděnou pokožku používám mandlový olej, hezky zklidní.
  • udělá se vám aft. Je to trochu hnusné, ale namočte vatovou tyčinku do levandule a ťupněte na aft, chvíli nejezte a nepijte. Nechte olej působit.
  • o něco se odřete – použijte levanduli na dezinfekci rány a podporu lepšího hojení. Klidně neředěnou nakapejte na pokožku.
  • teče vám z nosu jako o závod – do 10 ml rostlinného oleje přidejte 2 kapky levandule. Prokapávejte nos podle potřeby. Při alergické nebo i virové rýmě, zklidní sliznici a podpoří její obranyschopnost.
  • udělá se vám otok nebo si vymknete kotník – do 250 gr tvarohu nakapejte 10 kapek levandule. Dobře rozmíchejte a přiložte na postižené místo. Tenhle recept se hodí i pro kojící ženy, kterým se udělá zánět v prsu.

Tea tree antibakteriální pomocník

Čajovník (melaleuca alternifolia) nebo tea tree – ve zkratce TTO je známý olej, o kterém se tvrdí, že je možné ho používat neředěný na pokožku. Není to tak úplně pravda. Bezpečné ředění TTO je 15 % v rostlinném oleji tzn. do 10 ml rostlinného oleje nakapeme 45 kapek EO
 
Pokud ho vozíte s sebou na cesty, vezměte si jenom to nejnutnější množství. Čajovník se rád kazí a oxiduje a způsobuje pak podráždění pokožky. Jeho vůně není moc lákavá, dá se hezky zkombinovat do synergické směsi s levandulí a posílit tak její antibakteriální účinek.
 
Jak už jsem napověděla, jeho sílu využijeme hlavně v boji proti bakteriím. A to třeba takhle:
  • při bolesti v krku, rozmíchejte 1 kapku TTO do medu a pomalu cucejte. Případně dejte 1 kapku do sklenice s vodou a kloktejte.
  • při vaginální mykóze udělejte 5% koncentraci (do 10 ml rostlinného oleje dejte 15 kapek TTO), potřete touto směsí menstruační tampon a zaveďte. Používejte na noc po několik dní – ideálně 10 dnů za sebou.
  • při bolesti ucha, zřeďte na 5% a potírejte kolem ucha.
  • při oparu zřeďte do rostlinného oleje 15% koncentraci a natřete na postižené místo.
  •  při zánětlivé reakci na hmyzí štípance použijte 5% koncentraci a natřete postižené místo.
  • při zánětu močových cest/močového měchýře udělejte sedací koupel s 10 kapkami TTO zředěné ve vhodném nosiči (neutrální sprchový olej, solubol, polysorbate atd. ).
 
 

Máta peprná nebo bergamotová

Máta je oblíbená bylinka pro letní měsíce, hlavně do různých letních limonád.
Buďte ovšem opatrní při výběru éterického oleje.  Máta je hodně silná a vyplatí se jí ředit nebo použít jemnější odrůdu. EO máty je chladivý, podporuje soustředění a působí výborně na zažívací potíže. Na zažívání mátu nepolykejte, stačí jí přivonět nebo udělat opatrnou masáž břicha (nebo rukou, nohou).
 
Máta se hodí když:
  • jedete na dlouhou cestu a potřebujete osvěžení. Připravte si inhalační tyčinku s 10 kapkami máty a inhalujte podle potřeby.
  • přijde klasická letní viróza se zvracením. Inhalujte mátu z inhalační tyčinky nebo lahvičky. Někdy stačí dát pár kapek na kapesník a inhalovat z něj, dokud je to příjemné. Při křečovité bolesti břicha můžete opatrně masírovat břicho 0,5% koncentrací (pokud je to nepříjemné, masírujte ruce nebo nohy).
  • někdo v autě trpí kinetózou. Můžete si udělat 30 ml interiérový sprej s 10 kapkami máty do vysokoprocentního alkoholu a rozprášit po autě.
  • při bolesti hlavy  – masírujte oblast spánků a krku s 0,5% koncentrací máty (do 50 ml dejte 7-8 kapek).
  • máte pocit, že špatně zvládáte horko. Do 50 ml kastilského mýdla nebo neutrálního sprchového gelu přidejte 10 kapek máty peprné a použijte při chladivé sprše.
  • na vás útočí hmyz. Máta v kombinaci s levandulí může pomoci hmyzáky odstrašit. 

Určitě jste už narazili na hodně typů máty. Z aromaterapie znám využití máty peprné, máty vonné, máty rolní, máty kadeřavé a máty bergamotové (syn. citronové).

Pro děti do 10 let a těhotné je vhodné používat vždy mátu bergamotovou (mentha citrata).

Složky nejvíce obsažené v mátě bergamotové jsou stejné, jako v levanduli a obsah mentolu je jen 1-2 %.

Oproti tomu máta peprná (mentha x piperita) obsahuje mentolu až 50 %.
Nedoporučuje se používat
vůbec do koupelí a není vhodná pro osoby, které trpí srdeční arytmií nebo epilepsií nebo mají G6PD deficit (favismus). U malých dětí dráždí sliznice, vyvolává nevolnost až zvracení. Ve vyšších dávkách je hepatotoxická a neurotoxická. Nehodí se pro ženy v těhotenství a při kojení (pokud nechtějí s kojením přestat).

Bezpečné koncentrace EO najdete v knize Essential oil safety od autorů R. Tisseranda a R. Younga.

Jestli chcete získat jistotu v používání aromaterapie  a pochopit další souvislosti, přijďte na kurz  Základy aromaterapie.   Naučím vás míchat směsi a ukážu vám jak využít éterické oleje ve váš prospěch.

3 éterické oleje, které musíte mít na dovolenou

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek