Aromaterapie pro řidiče i spolujezdce

Miluju cestování. Nejsem typ, který by trávil svůj volný čas ležením na pláži u moře. Mám ráda pohyb, poznávání nových míst a lidí. Už nejezdím na druhý konec světa, jako dřív, ale po Evropě si zajedu docela ráda autem. Protože aromaterapie se vine mým životem už přes 12 let, používám éterické oleje i jako podporu při řízení v autě.

Tohle je v Provence, silnička vinoucí se nad Gorges du Verdon

Základní pravidla

I při aplikaci v autě na cestování, je potřeba dodržovat několik základních pravidel.

  • pokud to jde, neskladujte EO v autě. Vysoké teploty, které vystoupají během stání na slunci, degradují EO. Nejvíce trpí citrusy, jehličnany, tea tree. Ani dalším EO vysoké teploty nedělají dobře.
  • nedávejte EO neředěné na palubní desku nebo potahy. Některé EO jsou zabarvené a můžou udělat skvrny nebo poleptat plasty.
  • interiérový sprej nestříkejte přímo, během jízdy. Auto je malý prostor, může dojít ke vdechnutí většího množství EO a podráždění sliznic nosu a očí.
  • během aplikace občas otevřete okno a vpusťte čerstvý vzduch. Při odpařování EO si už neuvědomíte, že EO vdechujete. I když používáte difuzér nebo aromalampu, doporučuje se používat max. 1 hodinu denně v různých intervalech např. 3×20 minut, 4×15 minut.
  • zvažte nutnost použití při přepravě malých dětí, těhotných a domácích mazlíčků.

Kam s ním? (nerudovská otázka)

 
Sofistikovaně na věc – difuzér do auta
Někteří výrobci už zaznamenali hlad po přírodních vůní a navrhli difuzér do auta. Liší se jejich vzory a způsob použití. Některé jsou založené na odpařování a dávají se do ventilačních mřížek, jiné se dávají do zásuvky v autě, která zahřívá vnitřek difuzéru a zajišťuje tak odpařování regulovaným teplem. Koupit je můžete v různých e-shopech. Já do Google zadala auto difuzér na EO a našla poklady.
 
Ekonomické domácí řešení
Pokud chcete používání EO v autě jen vyzkoušet nebo se vám difuzéry nelíbí nebo vám jinak nevyhovují, zkuste jednoduché řešení: vezměte nelakovaný dřevěný kolíček a na jeho konec kápněte 1-2 kapky vybraného EO. Kolíček můžete dát do ventilačních otvorů nebo připevnit na jiné vhodné místo.
 
Další jednoduchou možností může být třeba neglazovaná keramická destička. Tu můžete zavěsit také do ventilačních mřížek nebo nechat ležet na prostředním panelu. Já používám i hezké porézní kameny, které někde najdu. Destičku nebo kámen doporučuji časem mechanicky očistit kartáčem nebo omytím ve vysokoprocentním lihu. EO můžou tvořit lepkavý povrch, na který se přichytí prach nebo jiné nečistoty.
 
Tvořte s dětmi
Když byly děti menší a chtěla jsem je zabavit, dala jsem jim karton, který pomalovaly pastelkami a vystřihly pak různé tvary. Do těch jsme udělali díry a zavěsili místo oblíbených “stromečků”.
 
Interiérový sprej – moje volba
Já si moc ráda tvořím různé interiérové spreje, takže u mě v autě určitě jeden najdete. Vyzkoušela jsem všechny možné druhy aplikace a žádné mi nevyhovovaly tolik jako sprej. Když jedu sama, stříkám sprej za sebe do interiéru auta. Když nás jede víc, použiju sprej před jízdou nebo při nějaké zastávce. Sprej sice dlouho nevydrží vonět, ale na osvěžení během jízdy je dostačující. Neobtěžuje žádnou svojí dlouhou výdrží, jednoduše se aplikuje a můžu si vyrobit množství, které zaručí, že se mi vůně v autě nezkazí.
 
Osobní inhalace
Inhalační tyčinka nebo čichací lahvička se solí nebo papírový kapesník může zajistit jednoduchou inhalaci EO. To se hodí třeba, když další pasažér nemá rád vůně.
 
Úklid auta
Potahy auta můžete regenerovat úklidem s jedlou sodou a přidáním EO. O takovém voňavém úklidu jsem už psala v článku ze srpna 2016. Když vyčistíte potahy a použijete jedlou sodu, interiér auta se osvěží éterickými oleji.
 

Éterické oleje vhodné do auta

Máta peprná (Mentha x piperita) – máta je můj oblíbený stimulant. Je vynikající, když se potřebuji zacílit na jednu věc nebo když mi dochází nápady při psaní článku 🙂  Podporuje soustředění a zvyšuje pozornost. Pokud jedete s dětmi, těhotnými a domácími mazlíčky, použijte raději mátu bergamotovou, která nemá tak vysoký obsah mentolu.
Mátu oceníte i v případě, že vaše děti trpí kinetózou – můžou jí inhalovat z kapesníčku nebo jí dejte do difuzéru během jízdy.

Rozmarýn (Rosmarinum officinalis) – aromaterapeutický kofein. Rozmarýn je silný stimulant, takže pokud vás nečeká dlouhá jízda a chcete si ještě večer odpočinout, použijte něco jemnějšího. Když si dáte větší dávku rozmarýnu na noc, bude se vám špatně usínat. Rozmarýn pomáhá rozproudit energii a krevní oběh, díky tomu zvyšuje koncentraci. Mám ho moc ráda v kombinaci s citronem – 1 kapka rozmarýnu a 3 kapky citronu.  Rozmarýn nepoužívejte, pokud máte v autě epileptika. Jeho rozprašování ani není vhodné u malých dětí. Opatrná bych byla i v případě těhotných.

Citron (Citrus limon) – jeho svěží vůně podporuje schopnost koncentrace a oživuje psychiku a jako bonus, zlepšuje přesnost. . Můžete ho použít i do synergické směsi pokud potřebujete povzbudit mozkové závity třeba před náročnou zkouškou. Citronový olej výborně čistí vzduch a hodí se pro osvěžení vzduchu v autě. I tenhle EO můžete použít při nevolnosti z cestování.

Pomeranč (Citrus sinesis) – pokud jste tak trochu “nerváci” za volantem, rozčilují vás chyby druhých a občas tak trochu nestíháte, tak pomeranč je pro vás ta správná volba. Osvědčil se jako nervové tonikum, mírně osvěžuje a přináší optimistický pohled na svět a pocity štěstí.

Petitgrain pomerančové listí (Citrus aurantium) – EO petitgrain se vyrábí z listů pomerančovníku. Hodí se pokud hledáte jemné osvěžení a harmonizaci psychiky. Posiluje také ducha a je vhodný při potížích s pamětí (Jaká, že to tam byla značka před tou křižovatkou?)

Eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata) – zvyšuje koncentraci a podporuje logické myšlení. Čistí vzduch a otevírá komunikaci. To se může hodit, když pociťujete napětí u pasažérů v autě.

Bazalka sladká – typ linalool (Ocimum basilicum) –  použijte při duševním i tělesném vyčerpání. Bazalka osvěží, povzbudí a zlepší vaši náladu. Bazalka je výrazné nervové tonikum, takže i při nervozitě z vyčerpání je určitě dobrou volbou. Na synergickou směs pro zvýšení koncentrace použijte 2 kapky bazalky + 1 kapka rozmarýnu + 3 kapky citronu.

 

 

Pamatujte na to, že pokud se cítíte opravdu unaveni, je mnohem lepší zastavit a chvíli si odpočinout nebo se prospat. Ani jeden z éterických olejů vás nezachrání před silnou únavou. Berte je raději jako dobré společníky.

Přeji vám mnoho bezpečných kilometrů na cestách nejen o prázdninách.

Pokud máte nějaké oblíbené cestovní směsi, podělte se v komentáři!

Recept na povzbuzující směs do auta

5 kapek EO citron,
2 kapky EO rozmarýn,
1 kapka EO máta peprná.
Pokud by na vás směs byla moc ostrá, přidejte 3 kapky EO pomeranč.

Smíchejte do 30 ml vysokoprocentního alkoholu, dejte do skleněné lahvičky s rozprašovačem a používejte jako interiérový sprej.
Neředěnou směs můžete použít do některého auto-difuzéru nebo nakapat na nějaký váš oblíbený odpařovač.

Jestli vás zajímá, jak si míchat osobní synergické směsi, tak na kurzu Základy aromaterapie  vás naučím připravovat  vhodné kombinace éterických olejů. Naučím vás poznat jejich účinky a upozorním vás na možná omezení.

Knížka, která se hodí do knihovničky a do které jsem koukla při psaní článku:

GERMANN, Gudrun a Peter GERMANN. Rostliny pro aromaterapii: 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4672-2.

Aromaterapie pro řidiče i spolujezdce

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek