Ucpaný nos, rýma, ztráta čichu, celková nepohoda. Kdo by to neznal? Nejčastější onemocnění dětí i dospělých.

Když rýma začíná, je vodová a řídká, osvědčilo se mi nechat ji být a vyčkat, kam se vše vyvrbí. U menších dětí je to nepříjemné, můžete rýmu odsávat, ideálně je polohovat do nosítka nebo šátku. Dávala jsem taky pod matraci v postýlce nějaký polštářek, aby děti neležely rovně, ale obvykle se mi stalo, že jsem je ráno našla spát stejně rovně v nohách postele.
Vincentka – dostupný pomocník
Když se hůře dýchá, prokapávám nos Vincentkou.
Normálně skočte do sámošky koupit láhev minerální vody Vincentka. Odlejte si trošku do lahvičky s kapátkem, třepejte, abyste se zbavili bublinek (fakt tam nejsou dobré) a pak podle potřeby prokapávejte nos. Ideálně po odsátí (u menších dětí) nebo po vysmrkání. Je potřeba, aby minerálka protekla nosem až do krku. Spreje se mi v tomhle moc neosvědčily.
Do Vincentky můžete přidat i hydroláty. Do 10 ml minerálky bych přidala 1 ml hydrolátů pro malé děti do 5 let, pro starší děti a dospělé, klidně 2-3 ml.
Hydroláty vhodné na rýmu:
myrta
tymián linalool
borovice
Nosní olej pro děti i dospělé
Na nekomplikovaný stav si můžete vyrobit olejové kapky do nosu:
10 ml rostlinného oleje (já používám mandlový)
1 kapka EO manuka nebo eukalyptus radiata
1 kapka EO levandule úzkolistá
Oba EO uvolňují nos a jsou protivirové. Můžete vykapávat dle potřeby 3x-4x denně. Pro děti do 5 let dejte jen EO levandule.

Když nos je ucpaný a už je obtížné smrkat, rýma je zánětlivá, připravte si nosní olej:
10 ml rostlinný olej
1 kapka EO rozmarýn (cineol)
1 kapka EO eukalyptus radiata
1 kapka EO levandule úzkolistá
1 kapka EO heřmánek modrý
1 kapka EO rozmarýn verbenon
Eukalyptus zlepšuje průchodnost nosu, rozmarýn snižuje otok sliznice, levandule zklidňuje podrážděnou sliznici a uklidňuje, rozmarýn verbenon ředí hleny a heřmánek působí protizánětlivě a jako antihistaminikum.
Citlivější z nás, můžou pociťovat příval energie. V takovém případě nepoužívejte na noc a ani u dětí do 5 let. Povzbuzující účinky má rozmarýn, který můžete nahradit gerániem, pokud je to pro vás nepříjemné.
Tenhle nosní olej je vhodný i pro závislé na nosních kapkách. Z téhle situace už tenhle olej vytáhl už víc než 50 lidí. Mám z týhle receptury vážně radost, úplně si pamatuju, když jsem jí vymýšlela na základě přednášek z konference AČA a ještě jsem pátrala po tom, co obsahují kapky Pinosol 😉
Další EO, které se hodí při rýmě
niaouli, ravintsara, cypřiš, borovice, tymián linalool.
Použijte na:
koupele, masáže chodidel, masáže hrudníku a zad, nebo přímá inhalace z páry silic (nádoba s horkou vodou, přikrýt hlavu ručníkem a vdechovat po dobu 20 minut – nekapat víc než 1-2 kapky).
Pokud máte nos hodně ucpaný, osvědčilo se mi namočit obě předloktí do hodně horké vody.
Vážně vajíčko na zánět dutin?
Při náběhu na zánět dutin nebo zánět středního ucha je můžete přidat do nosních kapek ještě geránium, Snižuje otok sliznic a napomáhá průchodnosti Eustachovy trubice. Při bolesti v oblasti vedlejších nosních dutin použijte vařené vajíčko, co nejteplejší a válením po obličeji prohřívejte oblast dutin – rýma se uvolní a bolest poleví.
Pokud chcete, aby EO měly farmakologický účinek aromalampa nebo difuzér nestačí. Je potřeba opravdu masírovat, koupat nebo řízeně inhalovat.
Malým dětem před spaní vyvětrejte místnost. Pokud máte suchý vzduch v místnosti, dejte na topení misku s vodou a do té třeba kapičku levandule – zklidňuje, je vhodná ke spaní a i se s ní lépe dýchá. Nenechávejte misku s EO celou noc.
Pokud si nejste ředěním jistí, je vždy lepší použít nízké koncentrace a postupně přidávat.
Chcete si nosní olej umíchat a nějaká složka vám chybí? Použijte Aromix – v záložce s baňkami najdete moje nápady na směsi.
Aktuálně mám rozpracovaný kurz pro mamky i taťky, tetky, strýce, babky, dědky o aromaterapii pro děti. Sledujte v záložce kurzy, bude to totiž ONLAJN.