Nadměrná inhalace EO

Helena Kelnarová zeptal se před 3 týdny

Hezký den, 
ráda bych s Vámi konzultovala možná rizika inhalování EO u miminka. Velmi neuváženě jsem vyzkoušela a dále používala dárek v podobě difuzéru a k tomu přiloženého eukalyptového oleje (značka JUST). Dříve jsem se bohužel o aromaterapii příliš nezajímala a neměla jsem tak dostatek informací o možných nežádoucích efektech. Difuzér s eukalyptovým EO byl doma zapnut v místnostech, kde jsem trávila čas i se svou malinkou dcerou (přibližně v rozmezí od jejího 4. týdne do 3. měsíců. Difuzér jsem nepoužívala každý den (většinou ob týden – zato však třeba 7 dní po sobě jdoucích a dokud se nevypařila voda, takže určitě přes hodinu – 4 – 5 kapek). Příjemná vůně mne tak lákala, že jsem si ho zapínala na večer k posezení (právě i s miminkem) – vůbec jsem nepřemýšlela nad tím, že by to miminku mohlo vadit. Zvláště pak, když dcera nejevila žádné viditelné známky toho, že by jí to dráždilo (když to přeženu co uvádí odborníci při intoxikaci čímkoliv pro člověka cizím – zvracení, dušnost, křeče, kašel). Naopak se u toho i bez problému nakojila. Nyní zpětně chápu, že to ode mne nebylo příliš zodpovědné. V každém případě už nyní vím, že zrovna eukalyptus pro tak malá miminka není zřejmě vhodný (jak jste psala v jiném příspěvku – ví se to asi až v posledních letech, dřív to nikdo neřešil 🙂 .
Dotaz zní – pokud tedy v tom daném okamžiku při inhalaci nejevila žádné známky alergické reakce, tak to nemohlo negativně ovlivnit její zdrví? Jde o to, že inhalování těchto silic může u člověka způsobit vyšší TK, dušnost, spavost, zvracení, ale pokud se tak nestane, tak si dítě neodnáší žádné zdravotní komplikace?  Samozřejmě, že jako vyděšená novopečená matka čtu informaci, že při intoxikaci se mohou poškodit ledviny, játra. Předpokládám však, že to by si musela olej loknout přímo z lahvičky.  Předem se tedy omlouvám, jestli pro Vás bude tento dotaz přitažený za vlasy. Další využití EO budu samozřejmě pečlivě volit. Děkuji Vám za odpověď. 

Nadměrná inhalace EO
1 Odpovědi
Ludmila Kotalíková Personál odpověděl před 3 týdny

Milá Heleno, děkuji za Váš dotaz.
Nejdříve bych chtěla napsat, abyste se netrápila, protože pokud by dcera zareagovala nějak negativně na EO, určitě byste to hned poznala, jak sama píšete. Dávka, která by dceru ohrozila je dost vysoká a musela by EO požít.
Na velmi podobný dotaz jsem odpovídala nedávno. Moji odpověď najdete na tomto odkazu https://www.aromadoteky.cz/dotazy/trvale-nasledky-pri-pouzivani-eo-u-kojencu/
Věřím, že děláte pro své miminko to nejlepší a že jste určitě skvělá máma. A je moc fajn, že jste nad použitím aromaterapie začala přemýšlet. Pro další použití doporučuji u Vás i miminka používat do difuzéru spíše hydroláty. A i tak doporučuji používat aromaterapii, když je potřeba, než “jen tak”. Nezapomeňte difuzér dobře čistit a pravidelně měnit vodu (utz difuzéry rozptylují vše, včetně bakterií).
Takže jsem přesvědčená, že žádné zdravotní komplikace si dcera neodnesla. A jestli Vám osobně byla vůně příjemná, tak jste byla spokojená a šťastná máma a to je vlastně nejvíc, co myslíte? Navíc ta difuze je taková dost nespecifická, záleží hodně na velikosti místnosti a toho, jak jste daleko. Takže ta expozice nemusí být tak vysoká. Mnoho rodičů nad tímto vůbec nepřemýšlí a v dnešní době jsou vůně vlastně úplně všude (prací prášky, úklidové prostředky, drogerie).
Pokud byste chtěla aromaterapii používat i nadále, mrkněte ke mně na Kurzy , je tam i jeden online právě pro rodiče dětí.
Doufám, že jsem Vás alespoň trochu uklidnila. Mějte se dcerou a s celou Vaší rodinou moc krásně a užívejte vůní, které jsou venku, je jich teď hodně 🙂
Lída Kotalíková
 

Odpověď proNadměrná inhalace EO
Přesunout se na začátek