Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Proč můj kufr, v kterém je aktuálně více než 120 různých éterických olejů, neobsahuje ani jeden olej nejvyšší terapeutické kvality?

Sepsala jsem nejčastější marketingové triky MLM firem, prodávající éterické oleje. Proč já tyhle značky nepoužívám a proč je považuji za nevhodné. Má na kvalitu vliv cena?

Označení kvality éterických olejů

“Olej nejvyšší terapeutické kvality.” Tak takový opravdu neexistuje. Zatím totiž není žádná autorita, která by rozhodovala, co je a není terapeutická kvalita.

Všechny éterické oleje mají nějaké terapeutické účinky. Mohou mít různé účinky na psychiku nebo na fyzické tělo. Podle jejich složení nebo vůně můžeme usuzovat, na co budou užitečné.

Jak tedy poznám ty správné oleje?

 Je jasné, že když vám někdo představí terapeutickou kvalitu, lékopisnou kvalitu a … kvalitu … co si vyberete?

Bez hlubší znalosti asi pravděpodobně první dvě.

Terapeutická kvalita

Tento termín vznikl zhruba v 90. letech a jedná se o marketingový termín, používaný zejména firmami, které éterické oleje prodávají systémem multi-level marketingu. Firmy si tímto označují vlastní oleje.

CPTG – DoTerra
Sead to Seal – Young Living
CTEO – Bewit

Často se jedná o nějaký soubor norem a testů, které si firmy samy nastavily.

Ještě se často hovoří o terapeutické kvalitě A. Prosím, nemohli byste najít firmu, která prodává kvalitu B, C a D? Nebo oleje neterapeutické kvality?

Za tuto kvalitu pravděpodobně zaplatíte poměrně vysokou cenu. Je to třeba nepříjemné, že jste zbytečně přeplatili, ale na to ještě nikdo neumřel.

Lékopisná kvalita

Pátrala jsem a narazila na český lékopis. Ten určuje, jak má konkrétní éterický olej vypadat. Jaký má mít obsah jednotlivých látek. Jenže  rostliny nejsou podle tabulek, ani příroda podle tabulek nefunguje.

Tak se může stát, že některý rok více prší a díky tomu výsledný přírodní produkt neodpovídá tabulkám. Takže se éterické oleje smíchají a ladí dohromady tak, aby odpovídaly lékopisu. Udělá se z nich takový “průměr”.

Chcete používat průměr? Já osobně ne. Takové éterické oleje jsem zkoušela a nenadchnou ani neurazí. Ale já se z nich opravdu na zadek neposadím.

A kvalita

Takže co mi zbývá? Třetí varianta – kvalita. Kvalitu hledám.

Hledám jí ve vůni, ve vystupování firmy, v jejím etickém kodexu, v tom jak s oleji zachází, jak je představují, jací lidé zastupují firmu, jaký mají cíl.. těch otázek a pocitů je tam více. Přeci jen ty éterické oleje jsou mojí součástí, reprezentují moji práci, přes mě promlouvají k lidem.

Při hledání kvality éterického oleje mě také zajímá, jestli má firma k dispozici biochemickou analýzu, což je výsledek plynové chromatografie – hmotnostní spektrometrie (GC/MS analýza) a jestli mi jí poskytnou. Některé firmy v ČR už mají analýzu dostupnou na webu, u těch ostatní ji můžete poptat. Mě  obvykle mě zahlcovali bezpečnostními listy 🙁

Upřímně není to vlastně vůbec jednoduché najít si to “své”.

Proč ne MLM aromaterapii?

Další bod, který mně osobně vadí mnohem víc než nějaké marketingové slovní hříčky, je způsob prodeje. Reprezentanti/prodejci těchto značek povětšinou nemají vůbec žádné vzdělání v aromaterapii.

Možná mají nějaký krátký kurz nebo školení. Nicméně tento systém se staví také na osobní zkušenosti a doporučení. Fajn.

Sousedka začala prodávat éterické oleje, vyléčila tím kluka z kašle už několikrát.. doporučila mi, co na to použít. Je to super, funguje to, jdu do toho s ní.
Běžný scénář…

Není to tak bezpečné, jak se to tváří

Jenže sousedka léčila toho kluka éterickým olejem, který mu dávala do jídla. Kluk se sice vyléčil, ale dlouhodobým užíváním si poškodil sliznice a má teď po roce potíže se žaludkem.

Taky jiná  kamarádka zase, když jí bolela hlava, tak si dala pár kapek máty na spánky. Úžasně jí to pomáhalo! Jenže já to zkusila udělalo se mi špatně a málem jsem omdlela. A mojí mámě po tom zčervenaly spánky a otekla.

Neplatí, že co je přírodní, to je bezpečné

Zkrátka a dobře, osobní zkušenost je krásná, ale éterické oleje jsou silné a koncentrované látky. Neplatí pravidlo, že co je přírodní, to bezpečně pomáhá.

V případě aromaterapie je potřeba znát další souvislosti. Běžně slýchám na svých kurzech a od svých klientů, co jim bylo doporučeno a nestačím se divit.

Vnitřní užití pro laiky NE!

Častou a oblíbenou radou je vnitřní užití éterických olejů. Éterické oleje se v některých indikacích a pod odborným dohledem mohou používat vnitřně, ale je potřeba vědět jaké mají působení na organismus, znát jejich složení, interakce s léky a případné kontraindikace.

Většina aromaterapeutů to nedoporučuje. MLM firmy se často ohánějí tím, že jsou jediná firma certifikovaná na vnitřní použití.

 

Certifikáty a označení kvality

Mám spoustu otázek:
Kde ten certifkát vzali? Kdo jim ho dal? Nezávislá organizace nebo si ho určili sami? Co konkrétní “certifikáty” vlastně říkají?

Certifikáty, kterými někteří prodejci mávají:

Certified Pure Therapeutic Grade (CPTG)/CTEO/Sead to Seal –  komerční označení, které vlastní jednotlivé firmy.Je to soubor jejich standardů-

ISO – zjednodušeně řečeno, ISO pouze definuje co je éterický olej a jak má konkrétní éterický olej vypadat. Nijak se nezabývá jeho kvalitou, nedefinuje žádné standardy pro kvalitu.

GRAS –  je trochu složitější problematika. Zjednodušeně řečeno určuje, které EO se používají pro aromatizaci potravin nebo jako přísada do jídel.

Tyto standardy jsou přesně definovány, za jakých podmínek a jaké množství je možné použít. V žádném případě to neznamená, že je éterický olej bezpečný a bezrizikový pro vnitřní užití. Navíc to neznamená, že konkrétní olej musí mít nějaké vlastnosti (bio, přírodně pěstovaný), může být dokonce syntetický nebo syntetikou pančovaný.

AFNOR – francouzská organizace pro standardizaci. Nezabývá se kvalitou, jen tím, jak má konkrétní olej vypadat. Je to spíše vodítko, jak mají vypadat další dávky pro průmyslové použití.

Takže, už vám je to jasné?

Marketingové triky a rétorika MLM prodejců

Triky jaké například používají tito prodejci:

 • oleje “terapeutické kvality, případně nejvyšší terapeutické kvality,
 • oleje mající “certifikát”,
 • obvykle je zaštiťuje v jednotlivých republikách nějaký lékař, který, pokud je mi známo, nemá vystudovanou aromaterapii. Nijak nechci shazovat lékařské vzdělání nebo jejich fundovanost, ale aromaterapie má svá specifika. Ideální a důvěryhodný by byl lékař vzdělaný v aromaterapii. Už jste ho v ČR potkali? Několik lékařů prošlo mým základním kurzem, ale ani jeden z nich nezaštiťuje žádnou MLM firmu, pokud vím,
 • garantují kontrolu nad celým procesem výroby tzv. Seed to Seal. Od semínka po uzávěr. Jak je tedy možné, že v Young Living měli v roce 2016 problém s pančovanou skořicí kůrou, potažmo tedy i výrobkem Thieves? 
 • sází na osobní zkušenost, osobní prodej. Reprezentanti nejsou dostatečně vyškoleni v aromaterapii. Neznají základní věci. Doporučují nebezpečné a nevhodné metody použití,
 • sází na “hlad” společnosti po přírodních produktech, alternativní terapii – nabízí tedy přírodní  produkty,
 • přisuzují éterickým olejům extrémní množství terapeutických účinků (mají moc rádi témata jako autismus a rakovina).
Je třeba si uvědomit, že prodejce není terapeut a jeho primárním zájmem není terapie a pomoc, ale PRODEJ.  

Co tedy hledat u firem produkujících éterické oleje

 • Hledejte firmy, které nabízejí přímý prodej. Pokud někdo používá výraz “terapeutická kvalita”, zjistěte, proč tento termín používá (může se zatím skrývat jen snaha deklarovat opravdu kvalitní éterické oleje, něčím výjimečné) a nemusí to mít souvislost s výše uvedenými informacemi.
 • Výrobky jsou prodávány v tmavých skleněných lahvičkách, případně jsou v dalším obalu – hliníková krabička nebo papírová krabička (nejsou v plastových nebo průhledných obalech).
  Éterické oleje jsou řádně označené těmito informacemi:
  • Český a latinský název,
  • případně bichoemická specifita nebo část rostliny ze které je ét. olej vyrobený,
  • způsob získání éterického oleje,
  • doba expirace (popř. šarže),
  • označení, že se jedná o 100% přírodní éterický (esenciální) olej nebo silici nebo směs éterických olejů.

  Nevhodné jsou: parfémový olej, vonný olej (někteří výrobci vyrábí směsi z éterických olejů – obvykle se deklarují jako směs éterických olejů, synergická směs… ).

 • Prodejce či výrobce se o aromaterapii zajímá, má vzdělání či praxi v aromaterapii. Podniká v oboru nějakou dobu (dávejte pozor na firmy, které vznikly teprve nedávno).
 • Prodejce by měl nabízet éterické oleje v různých cenových relacích. Narazila jsem i na takové, kteří měli stejnou cenu pro všechny oleje, nebo měli dvě či tři cenové hladiny. Stejná cena pro levanduli a růži je zavádějící. Na výrobu růžového éterického oleje potřebujeme 5 tun růže, zatímco na levanduli pouze 160 kg.
 • Absence certifikátů např. v kvalitě BIO neznamená nutně, že éterické oleje nejsou kvalitní. Někteří výrobci raději ušetří na kupování certifikátů a jejich oleje mohou být kvalitní.
 • Zajímat by vás mohla i historie firmy, zda neměla v minulosti nějaké problémy či zda mají nebo nemají kontroverzní pověst. 
 • Doporučují ředění a správné použití EO.
 •  Učte se, srovnávejte éterické oleje, kupujte od různých firem, zkoušejte. Používejte svůj nos, svou intuici a hlavně dostupné informace. Ptejte se, napište výrobci nebo prodejci.
 • Aromaterapeuti mají nevýhodu, že často nevidí pod pokličku výrobcům. Na rozdíl od bylinářů, kteří mohou snadno najít “své” zdroje na louce, v lese, mohou si sami lokalizovat a vybírat odkud bylinky posbírají či nakoupí. Mají kontrolu nad tím jak bylinky zpracují a uchovávají.

Jestli se chcete naučit kriticky hodnotit informace o aromaterapii a naučit se používat správně éterické oleje, přihlašte se na kurz Základy aromaterapie.

Článek jsem zrevidovala a upravila 5. srpna 2022.

Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

51 komentářů u „Proč v mém kufru nenajdete oleje od Young Living, DoTerra, Justu a dalších..

 1. Dakujem, dakujem a dakujem!!!! Konecne som citala nieco, co pisem a hovorim roky. Roky studujem a roky narazam na tieto nekonecne nezmysly terapeutickej kvality a MLM v aromatherapy! Vdaka za velku odvahu hovorit pravdu :)))) Smekam mila Ludmilka 🙂

  1. Natálko, moc děkuji za milá slova. Jsem ráda, že se článek líbil. Já už právě tyto argumenty a věci říkám také roky. Došla jsem k okamžiku, že jsem to konečně sepsala, aby argumenty byly pěkně pohromadě. Chystám se ještě na podobné téma udělat i nějaké další články. Upřímně, nemůžu se dívat na to, jak se tady ty lži šíří a to jen díky opravdu dobrému marketingu.

 2. Je velmi dobre o tom hovorit, ja dostavam tieto otazky na mojich seminaroch. Mna velmi ovpylvnila francuzska aromaterapeuticka skola, ktora je mimoriadne prisna a konzeravativna. A tiez Mikael Zayat, to je alchymysta a to doslova 🙂 Tesim sa, ze robite aj Vy tuto osvetu, lebo je potrebne hovorit pravdu 🙂 drzim Vam palce.

  1. Natálko, je potřeba u nás o tom začít mluvit a psát, protože se sem MLM prodej aromaterapie šíří. A já o tom také mluvím na seminářích, dostávám otázky, odpovídám na ně. Na internetu v diskusích to je téměř na denním pořádku. Chci, aby lidi věděli, že existují i proti a pokud se rozhodnou nakoupit od nějaké firmy, aby si byli vědomi i těch negativ a uměli aromaterapii používat bezpečně.

 3. Ako dlho sa venujete aromaterapiou?
  Ja som vyskúšala rôzne značky od nie mlm cez dotteru a Young living a rôzne iné v Európe. Ale najlepsi je pre mna Young living. Viete niečo o Gary Young?
  On začal ako prvý a priniesol spať oleje, robil rôzne research vlastnými rukami a sám na sebe. Začal to zo srdca a nie Koli peniazom.
  Hádzať všetky mlm do jedného vreca nie je správne.
  Žijem v USA a v júni sa budem mat šancu sa stretnúť s Gary Young a mocť pozrieť farmy a proces destilovanou a výroby olejov.
  Oleje dom začala používať 7 rokov dozadu a Koli vlastnej potrebe. Oleje sú moja vášeň.
  S mlm som nechcela mat nič spoločne hlavne aj Koli socialistickym blokom z domova.
  Ale odkedy dom matka dvoch deti a objednávam si oleje a hlavne aj iné produkty samo to prišlo bez akéhokoľvek nátlaku ze musím robit biznis alebo predávať.
  Mame to skupiny mamičiek kde robíme rôzne aktívne workshopy.
  A nie je to odpredaji ale šírení olejov a ukázať ľuďom ze je aj iná možnosť ako chemické lieky….- atd.

  Ohľadne Young living?
  Budem mat možnosť sa stretnúť s Garym Young tento jun a navštíviť farmy a pozrieť destináciu a proces ako sa oleje vyrábajú.
  Študujem momentálne tiež Arimatherapiu v škole a budem tiež certifikovanou aromaterapistkou.
  Oleje milujem s pre seba a svoje deti a rodinu chcem najlepšiu kvalitu.
  Neuznávam ale ako pristupujete k MLM.
  vy sa zaoberáte aromaterapiou od 2008, Gary Young 22 rokov.
  Stretli ste sa snim?
  Inak MlM je stále c Čechách a na SK take tabu a ze to je len pyramídových systém s nič viac. Možno niektoré companies áno ale netreba ich hádzať všetky do jedného vreca
  Dakujem

  1. Kdo jsem a jak dlouho se věnuji aromaterapii si můžete přečíst jak na mém webu, tak tady v blogu. Není to žádné tajemství, stačí jen pátrat ?
   Setkala jsem se jinými aromaterapeuty, kteří jsou světově uznávaní a dali mi různé pohledy na aromaterapii.
   Ostatní bylo už řečeno v diskusi.

  1. Děkuji za pochvalu. Článek jsem chystala delší dobu, nebylo to momentální hnutí mysli. Chtěla jsem upozornit na některé věci, které nejsou v pořádku v souvislosti s aromaterapií a výše uvedeným způsobem prodeje.

  1. Neznám a pokud se jedná o reklamu, tak mi to vadí. Na webu jsou ovšem uvedené dost špatné indikace, zejména vnitřní užití a koupele.. s tím rozhodně nemůžu souhlasit.

 4. Vyznieva to ako Reklamný článok.!..Píšete hlúposti, veci vytrhnuté z kontextu.Píšte o tom čo poznáte a nie o tom čo nepoznáte. Zaoberám sa aromaterapiou už 20 rokov a prešla som jej vývojom u nás ale aj vo svete. Kvalita olejov je priamo úmerná kvalite pestovania rastlín,.Pre mňa je dôležité ak poznám ich pôvod, kde vyrástli, ako sa o nich starajú a zberajú. a samozrejme čo sa s nimi deje pri destilácií a lisovaní. Tieto informácie obvykle chýbajú…Vyberám si firmu, ktorá o tomto hovorí a vie to aj zákazníkovi ukázať !Používala som počas rokov rôzne značky a rozdiely sú obrovské, vôňa, účinky a cena samozrejme…Posledné dva roky je v mojom kufri tá najlepšia…teda CPTG…a je to na kvalite môjho života poznať.

  1. Jano, reklamní článek? Na co? Na pravdu. Ano, je to reklamní článek na pravdivé informace a bezpečné použití aromaterapie. A myslím, že je docela obvyklé, že autoři píší o věcech, které znají.
   Jistě s vámi souhlasím, že kvalita souvisí i s pěstováním rostlin a s jejich destilací (nebo jiným způsobem získávání vonných látek). Ale jsou firmy, které o tom také hovoří a také to ukazují. A ukazují to nejen GC/MS analýzou ale i svým etickým vystupováním.
   Je mi líto, ale CPTG kvalita neznamená, že se jedná o nejvyšší kvalitu. CPTG je v podstatě ochranná známka, nebo značka, ale není to ukazatel kvality. Tuto známku si zaplatila DoTerra a používá jí k označování svých éterických olejů. Ale neuděluje jí žádná nezávislá certifikační agentura a neuděluje jí nikomu jinému.
   Jsem ráda, že Vám aromaterapie pomáhá a že zlepšila Váš život.

 5. Mila Eva, clanok nehovori nic o tom, ktore oleje su dobre alebo zle. Clanok zatal do ziveho v oblasti, s ktorou sa stretavame ti, ktori profesionalne studuju aromaterapiu, ze sa poskytuju informacie o olejoch, ktore nie su pravdive. Skolenia sa poskytuju ludmi, ktori maju teoreticke vedomosti, bez akehokolvek dalsieho vzdelania, pretoze na SK v CZ prakticky take neexistuje. Jedina organizacia, ktora robi profesionalnu skolu aromaterapie, je ceska asociacia aromaterapeutov. Ja sa napriklad vzdelam vo Francuzsku, v jedinej krajine EU, kde je tento vedny odbor vyucovany na vysokej skole. Skolenia a besedy (zucastnila som sa ich skutocne desiatky a je jedno ci je to dottera alebo YL (v zasade to bola kedysi spolocna firma az kym sa neoddelili), uroven poskytovanych informacii "skolitelov" je zalostna az uboha. Ziadne odborne vedomosti, informacie nacitane z brozur a knih a doporucenia na vnutorne uzivanie BEZ ZODPOVEDNOSTI A ROZMYSLU, to je to, co ja osobne povazujem za mimoriadne nebezpecne. A to, ze si vymysleli marketingovy tah s certifikatom, ktory je iba marketingovy tah, celu situaciu stavia do uplne ineho svetla. Nikto netvrdi, ze oleje su zle alebo nekvalitne, co hovori autorka clanku, s ktorym sa ja uplne stotoznujem je, ze si vymysleli certifikacnu autoritu, ktora nie je pravdiva. Francuzska aromaterapia je skor vedecka, dost sa brani vnutornemu pouzivaniu z dovodu vysokej toxicity ale treba povedat, ze je to jedina krajina z EU, kde sa tato vedna disciplina studuje na vysokej skole. A to je sakra rozdiel. Velmi tazko vysvetlite laikovi molekularne zlozenie eucalyptus radiata a globulus. 🙂 napriklad.

 6. CPTG zial neexistuje 🙂 to je to, co autorka hovori. A akokolvek sa tomu branite, tento certifikat neexistuje. Udelila si ho firma sama a je to na podporu predaja. Nikto nehovori o tom, ze su tieto oleje nekvalitne alebo zle. Co sa tu pise, ze CPTG kvalite neexistuje. To je vsetko.

 7. Neda mi nenapisat…kedze sa ku mne dostal tento clanok. V prvom rade…. som milovnik aromaterapie uz 10 rokov…(nepracujem s nimi no pouzivam ich v domacnosti denne)
  Nepacilo sa mi ako ste zdegradovali oleje a ludi co s nimi pracuju
  ….asi sa niekde stala chyba a bude to suvisiet nie s olejmi.
  Kazdy clovek si vybera podla svojich vedomosti a pocitovo.. no posudzovanie odbornosti ludi preto ze ziskali oleje cez inu siet predaja ako on sam (predpokladam ze nepestujete a nedestilujete rastliny na zahrade cize podporujete len inu obchodnu siet) mi pride neprofesionalne (akoby sa vas to dotykalo skor osobne ako cloveka a jeho ego ktore mu nahovara ze je jediny mudry).
  Bio obchody ezotericke obchody su plne olejov ktorych kvalita je pochybna. Predavaci tychto olejov ani netusia ze sa pouzivaju aj na terapeuticke ucely. …a predsa sa vo velkom predavaju a palia v aromalampach….a ludia to ani netusia.
  Vystudovany aromaterapeut je fajn no dostane sa k nemu len ten ktory ho vyhlada. Vacsina ludi ani netusi co etericky olej znamena.
  Oleje XY MLM sa dostavaju od ludi ludom, prinasaju ich vlastnosti a efekt do domacnosti a ludia mozu cerpat z ich ucinkov. Kto ich pozna vie aj to, ze knihy pisane lekarmi, komunita, kurzy, online poradne su tu preto aby informovali o ich ucinkoch aj sposoboch pouzitia, bezpecnosti…a tiez ktore oleje sa mozu ci nemozu uzivat vnutorne a v akom pomere.
  Napr. Moja sestra je vystudovany aromaterapeut v Esp. zije mimo Sr uz 20 rokov a ucinky olejov XY ju ocarili. To pracovala len s tymi top olejmi.
  Nebojme sa a podporujme sa navzajom, delme sa o svoje skusenosti s olejmi, ked budeme mat cisty zamer aj nas pocit bude dobry.
  Symbol aromaterapie je aj symbolom poznania prirody a priblizenia sa nielen k rastlinam ale aj ludom…

  Ps: Pre mna ide z Vasho clanku odkaz: Nekupujte oleje xy pretoze ja som ozajstny aromaterapeut a ti ini ktori ich pouzivaju su neskuseni a uplne neschopni zdraveho uvazovania. Beru mi klientelu a priblizuju oleje obycajnym ludom a to je nebezpecne. Len ja viem a mam nastudovane ktore oleje sa smu a nesmu uzivat, dostupne lekarske zdroje a prednasky lekarov vramci CSR su bludy…

  Takze….moje prianie…
  Verme v zdravy rozum, nerobme inym co nechceme aby robili nam a s laskou si navzajom odovzdavajme poznatky a myslienky a dary ktore nevlastnime…a maju za ciel pomahat vsetkym.

  1. Děkuji za komentáře. Souhlasím s tím, co napsala Natália.
   Nevím, zda si dobře rozumíme, takže napíši jen krátce. Nevím, zda jste se dívala na můj web nebo na mé články zde. Možná byste z toho poznala, že se o své znalosti a poznatky z oblasti aromaterapie dělím. Píši články, jak aromaterapii bezpečně používat a jak s éterickými oleji pracovat, na co všechno je lze použít. Tyto články jsou volně přístupné na webu a jsou výsledkem mojí několikaleté praxe.
   A nikoho neposuzuji, jen upozorňuji na některé praktiky výše uvedených firem (a není to jen o těchto firmách, ale ony jsou reprezentanty MLM prodeje aromaterapie). Když napíši o firmě Bewit, budete vědět, o kom píši?
   Také se každou chvíli setkávám s nevhodnými praktikami, které lidé používají na základě doporučení reprezentantů těchto firem. A s těmi nemohu souhlasit. Nijak neznevažuji vzdělání ani fundovanost lidí, kteří s YL nebo DT, pracují. Jen se snažím přimět k zamyšlení.

   1. Dobrý den,

    zajímavý článek, který je teď pro mě aktuální. Můžete mi prosím napsat Váš názor na firmy Bewit, Phytos, Tierra Verde a Saloos? Předpokládám, že esenciální oleje z eshopu ekokoza.cz asi taky nebudou podle Vás to nejlepší, i když je to eshop pro výrobu domácí kosmetiky.

    Děkuji za odpovědi a pěkný den.

    1. Iveto, z Vámi uvedených bych sáhla po EO Saloos řada bio. Bewit – viz níže, marketing, rétorika a samozvané certifikáty, ceny zbytečně vysoké. Chcete tohle podporovat? Phytos mi nevoní, některé ceny mají vážně divné (např. meduňka, která má extrémně nízký výnos prostě nemůže být za 10 ml za 110 Kč – buď je to pančované nebo je to jiný EO nebo je tam prostě něco špatně). Tierra Verde mi ještě nedávno tvrdili, že mají EO hlavně pro drogerii a ne na pokožku, myslím, že teď udělali řadu, něco jsem zkoušela a mně osobně to nevoní. Jestli Vám voní, tak bych je používala, ale mně nevoní a pro mě tohle kvalita není (ale jedná se o můj osobní názor). Můžete si pak zkusit porovnat jeden olej – např. pomeranč, že objednáte od víc firem a uvidíte ty rozdíly,bývají dost velké.
     Ekokoza taky nic moc no. Záleží na tom, co chcete a za jakým účelem chcete EO nakupovat.

   2. Dobrý den,

    zajímalo by mě, co si myslíte o firmě BEWIT? Patří dle Vás také ke špatným MLM?

    Děkuji.

 8. Woooow dakujem pekne za tento clanok. To co som si intuitivne myslela, som si teraz precitala ??, tak ma to potesilo… navyse, ked som sa dozvedela, ako doterra testuje oleje na zvieratach, bola som prekvapena…

  Ludmilka, mozem sa opytat, ci poznate francuzsku znacku olejcekov aroma-zone ( aroma-zone.fr) a ak ano, ake s nou mate skusenosti?

  Dakujem krasne a pekny dnik zelam ?

  1. Dobrý večer, děkuji za komentář. Francouzskou značku Aroma zone znám a jejich éterické oleje téměř nepoužívám. Mám v současné době 2 ks a moc mi nevyhovují. Zkoušela jsem je porovnávat s jinými oleji a se mnou zkrátka nerezonují. Jsou takové průměrné.
   Ale pokud vám vyhovují a jsou pro vás dostupné používejte je. Aroma-zone má úžasně zpracované webové stránky, recepty, mají široký sortiment pro domácí výrobu kosmetiky. Asi záleží také na tom, jak oleje chcete používat.

 9. Skusme nemylit pojmy s dojmami. Predovsetkym – oleje, ktore sa predavaju prostrednictvom MLM, su predrazene koli sieti, ktora ich distribuuje. Za druhe, delit sa o skusenosti je jedna vec a mat vzdelanie v oblasti aromaterapie je ved druha. To, ze si ludia "radia" ako pouzivat oleje je sice pekne, ale to, ako nabada jedna a druha xyz firma na vnutorne pouzivanie, bez znalosti kontraindikacii a interakcii medzi jednotlivymi olejmi, mna osobne dost znepokojuje. A to ze sa firmy "pysia" certifikatom, ktory je cisty nezmysel a navyse je v pozadi mormonska cirkev, ok. Je to kazdeho vec, co pouziva, to je pravda. A ak mam verit v zdravy rozum, naozaj sa snazim zi a nechaj zit, ale ked pocuvam tychto "skoleniami naucenych ludi" ako cpu malym detom EO, ktore su na ich vek kontraindikovane, to ma v celku zviha zo stolicky.

 10. Neviem co k tomu dodat…
  Tusim naozaj zijeme v dobe kedy ludia namiesto toho aby viac pocuvali ostatnych,hudu si len to svoje. Uniklo Vam ze hovorim o lekaroch? Spajate konkretne znacky olejov s neprofesionalitou a to je nepekne a zavadzajuce. Zjavne mate v zaludku ludi ktori s olejmi pracuju a o konkretnych olejoch neviete podstatne veci, takze sa vyjadrujete k veciam ktore ani nemate prestudovane. Istotne by firma ktora musi splnat prisne podmienky vramci medzinarodneho US aj EU prava, certifikatov by v popisoch aplikacie nemala vnutorne pouzitie s presnym riedenim a davkovanim keby tym sposobila neziaduce ucinky alebo by mal zdravie ohrozujuce latky. Ziadna firma dobrovolne nepojde s kozou na trh a nebude riskovat zalobu a pokutu.

  Naozaj si myslite ze clovek zaoberajuci sa aromaterapiou bude hlava nehlava indikovat pouzitie oleja a ako to suvisi so znackou oleja?
  Pouzivanie liekov, bylin, homeopatie ci olejov je predsa na ludoch a pokial to niekto pouziva nerozvazne a nezodpovedne nevidim dovod to spajat so znackou. Vacsina ludi dopuje deti chemickymi liekmi, akoze vitaminmi a pod.,casto bez premyslania…ale zodpoveda za to lekarnik ci lekar alebo suvisi to so znackou liekov ked su volnopredajne? Je to na cloveku ako bude tento doplnok aplikovat. Tak nehadzme vsetkych do jedneho vreca, aromaterapeut by mal byt clovek v prvom rade vzdelany a ochotny sa dalej vzdelavat. Zacinam mat pocit ze vystudovany aromaterapeut je skor obmedzeny teoretik ktory si mysli ze vsetko vie najlepsie…
  Boli by ste prekvapeni kolko vedomosti maju ludia pracujuci aj s MLM olejmi, kolko lekarov, terapeutov a liecitelov a nimi pracuje a mnohi maju okrem vzdelania aj pokoru.
  Mat certifikat z nejakej skoly nemusi byt vsetko.

  Pekny den.

  1. Děkuji za komentáře. Souhlasím s tím, co napsala Natália.
   Nevím, zda si dobře rozumíme, takže napíši jen krátce. Nevím, zda jste se dívala na můj web nebo na mé články zde. Možná byste z toho poznala, že se o své znalosti a poznatky z oblasti aromaterapie dělím. Píši články, jak aromaterapii bezpečně používat a jak s éterickými oleji pracovat, na co všechno je lze použít. Tyto články jsou volně přístupné na webu a jsou výsledkem mojí několikaleté praxe.
   A nikoho neposuzuji, jen upozorňuji na některé praktiky výše uvedených firem (a není to jen o těchto firmách, ale ony jsou reprezentanty MLM prodeje aromaterapie). Když napíši o firmě Bewit, budete vědět, o kom píši?
   Také se každou chvíli setkávám s nevhodnými praktikami, které lidé používají na základě doporučení reprezentantů těchto firem. A s těmi nemohu souhlasit. Nijak neznevažuji vzdělání ani fundovanost lidí, kteří s YL nebo DT, pracují. Jen se snažím přimět k zamyšlení.

 11. Nemůžu nenapsat svůj názor na to všechno co jsem četla. Jsem fanoušek aromaterapie uz 8 let a praktikují ji doma porad,nemám radní léky z lekarni a mám dvoje děti.Nic proti KOM nemám a taky kupují olejky tím marketingovým spusobem. Jenomže paní v komentáře napsala správné, zalezi jak ta olejka byla udělána, jakým spusobem? rozdíl v tom je.Já kupují Vivasan-Švýcarsko, 20 let na trhů, nebylo testování na zvíře, GMP ser tifikat,pouzivaji aj v nemocnici ti oleje od Vivasan.Já spokojená !

  1. Dobrý večer, děkuji za komentář. Pokud jste spokojená, tak určitě používejte oleje, které znáte a citujete. Účelem článku bylo upozornit na některé obchodní praktiky a nevhodné doporučování použití éterických olejů.

 12. dakujeme za tento clanok a chcel by som sa opytat aku mate skusenost s bachovou kvetinovou terapiou alebo silicami od hanusa? dakujem

  1. Dobrý den, psala jsem již výše. Zkušenost s nimi nemám, ani s bachovkami ani s éterickými oleji. Nemohu jen souhlasit s tím jakou doporučují aplikaci (vnitřně, koupel a podobně).

 13. Zajímavý článek. Sice chvílemi nevím, o čem píšete, ale líbí se mi, že Váš článek podněcuje k zamyšlení a tvoření si vlastního úsudku. Oleje mám ráda, používám je střídmě a pocitově. Používám drahé i levné, podle toho, jak mě moje tělo naviguje. Potkala jsem velmi příjemnou paní, která prodává Young Living oleje, jako první člověk zodpověděla všechny mé dotazy a oleje jsem si mohla otestovat. Nebráním se jakýmkoliv dalším značkám a zda jsou certifikované nebo ne, je mi v podstatě jedno. Ještě jednou díky za podnětný článek!

  1. Jolano, děkuji za komentář. Článek měl plnit ten účel, který popisujete – podnítit k zamyšlení a tvoření si úsudku. Jsem ráda, že ho ve Vašem případě splnil. Pokud Vám vyhovuje prodejkyně YL a jejich oleje, používejte je. Jen je dobré znát i tu druhou stranu mince. Myslím, že pokud oslovíte i jiné firmy, na které jsem dávala odkaz (Florihana, Aromaticus, Květiny pro zdraví, Oshadhi), setkáte se s velmi příjemnými osobami, které mají vzdělání v aromaterapii a též vám rády vysvětlí, co budete potřebovat.
   Také mám mezi svými klientkami ženy, které používají YL nebo DT, ale jsou informované a vědí, že některé informace od těchto prodejců nejsou v pořádku.

 14. Nie som aromaterapeut, etericke oleje pouzivam, ale k odbornosti sa nehlasim. Kupujem od roznych vyrobcov, ale urcite by som nikdy nekupila prostrednictvom MLM predaja. To je prve, co mi vadi. Nielen pri olejoch. Aj keby boli silice vynikajuce, tento sposob predaja im je na skodu. / psychologicka manipulacia , casta neodbornost a motivacia zisku stylom pyramidoveho predaja. / Dakujem za clanok.

  1. Děkuji za komentář. Já to cítím úplně stejně. Nicméně chápu, že někomu může tento způsob prodeje z nějakého důvodu vyhovovat – osobní kontakt, doporučení atd.
   Mně hodně vadí také ta psychologická manipulace, to je vlastně důvod, proč se tomuto způsobu prodeje již z principu vyhýbám.

 15. Young Living a jejich měsíční objednávky po dobu 4 měsíců jsem vyzkoušela, abych si udělala obrázek. Co jsem zpozorovala, berou si z karty nepozorovaně o nějakou tu stovku navíc, poslední měsíc to bylo 120 korun navíc. Ti lidé, co v tom jedou, vše vychvalují, a ano, je tam snaha vtáhnout do toho další lidi pod ně, aby vydělávali. Navíc ty oleje byť jednodruhové či směsy jsou nevalné. Když porovnám jenom Citron od Saloosu s jejich citronem, Saloos je mnohem živější. Dokonce esence Jedle od Dr.Poppova je mnohem krásnější, než kterékoliv jejich lesní vůně. Pomeranč od Dr. Poppova nejsou schopni překonat ani jednou z jejich citrusových vůní, buďto jsou průměrné, nebo dokonce podprůměrné. Velmi mě zaujaly oleje od Nobilis Tilia a od Phytosu, velmi cenově příjemné a navíc kvalitní produkty. Moc pěkný Aromaticts, mají přímý prodej, jsou sympatičtí jak cenou, tak i kvalitou, navíc mají oleje schválené EU pro vnitřní užití, ale i tak je třeba dbát opatrnosti. EO se naprosto stejně vstřebává do těla přes pokožku. Ti lidé pohlcení YL ve většině případů ztrácí sebe sama, jsou zfanatizovaní, podléhají kolektivnímu bludu. Ne opravdu YL není třeba kupovat. Je to nehorázně předražené. V podstatě při koupi produktu zaplatíte třikrát: zaplatíte značku, zaplatíte tomu člověku nad vámi a pak teprve platíte olej, který si kupujete. Velmi sprosté. Ale kdo chce v domnění, že vydělává, okrádat sám sebe, nechť tak činí.

  1. Milá Nino, děkuji za komentář a hlavně za Vaši zkušenost. Já sama cíleně tyhle oleje nekupuju, ale spíš se ke mně dostávají na kurzu nebo od mých klientů.
   A souhlasím s tím, že bohužel někdy dochází u prodejců k dezinformacím a k nevhodnému šíření možností a aplikace, nehledě na rétoriku spojenou až s agresivitou.

 16. Dobrý den, ráda bych se vás zeptala jaký máte názor na éterické olejíčky z firem Just, Bewit nebo Nobilis tilia. Jedná se mi o čistotu olejíčků, jejich kvalitu. Děkuji. Přeji krásný den. Zdraví Lidka

  1. Lidko, já osobně bych se přiklonila k Nobilisu z těchto tří uvedených. Na webu mají GC/MS analýzu a co vím, na kvalitě jim záleží velmi. Just nepoužívám, nevoní mi, mají zvláštní směsi,nevím jak teď, ale dřív míchali i víc EO dohromady a nazývali to tím olejem, kterého tam bylo nejvíc, takže např. citronový byl smíchaný s heřmánkovým. A navíc, u firmy, která deklaruje přírodní kosmetiku a základy krémů jsou s parafínovým olejem? Ten, kdo tomu nerozumí si myslí, jak používá skvělé přírodní produkty. Marketing je prostě zavádějící.
   S EO Bewit jsem se nesetkala, neměla jsem v ruce nevím. Rétorika podobná jako u ostatních MLM, prodej totéž, mají své certifikáty, ceny u něčeho zbytečně vysoké. Já si taky můžu udělit certifikát nejkvalitnější masáže aromadoteky, jakou to má asi váhu?

 17. Dobrý večer Ludmilo, ráda bych Vás požádala o radu. Nedávno jsem si přes MLM koupila poměrně drahý přípravek Just Gardenia. Má fungovat proti nespavosti, kterou dlouhodobě trpím a řeším používáním Trittica. Olejíček používám několik dní na zápěstí a na polštář pár kapek (tedy je to roll on). Že by pomáhal při usnutí, to se mi nezdá. Zato se budím v jakési depresi a únavě, která přetrvává prakticky celý den. Prosím, je možné, že na mě přípravek takto působí? Cena byla poměrně vysoká asi 760 kč. Děkuji

  1. Milá Alice, možné to je, že se nemusíte cítit dobře. Dívala jsem se na složení výrobku Just Gardenia a obsahuje poměrně nabitý koktejl éterických olejů. Netuším, co přesně se děje. Zkoušela jste roll-on vysadit? Mohlo proběhnout několik scénářů. Jako první mě napadá to, že by se EO neměly užívat během spánku, protože čichové vjemy spánek ruší. Nos je v pohotovosti a neustále vysílá signály, že něco cítí a mozek musí analyzovat, jestli to je nebo není v pořádku. Pak se nedaří usnout hlubokým spánkem. Další, co mě napadá je to, že léky, které užíváte mohou být v interakci s některou složkou přípravku (může to být zrovna pomeranč, který je v INCI na jednom z prvních míst a ten se nedoporučuje užívat současně s AD léky – je možné předávkování). Obecně se nedoporučuje užívat aromaterapii na stejný problém jako jsou předepsané léky od lékaře. Jestli se necítíte dobře, roll-on vysaďte a můžete s ním někoho podarovat, komu bude vonět. Ve Vašem případě mi dává větší smysl individuální péče, která poladí přesně to, jak se cítíte Vy a co potřebujete.
   Pokud byste chtěla můžeme se na tu nespavost podívat spolu – pomocí EFT, aromaterapie nebo jiných technik. Osobně nebo on-line.
   Držím palce. Opatrujte se. Lída Kotalíková

 18. Dobrý den. Děkuji Vám za Váš článek. Když už nebudu brát v potaz způsob prodeje esenciálních olejů. Jak hodnotíte kvalitu olejů Young living?

  1. Dobrý den, Petro, YL mělo problémy s pančováním. Prý mají kontrolu nad výrobním procesem. Tak buď to pančují sami, nebo nemají kontrolu. V tuto chvíli mají u mě osobně stopku. Taky kvůli nezákonné těžbě dřeva na výrobu EO růžové dřevo.

   1. Pouzivam vyhradne oleje od Florihany, prip. Oshadhi. Kolekce cca 120 eterickych oleju, tedy nacichano dost. 🙂
    Ze zajimavosti jsem vyzkousela v jednom obchudku Young Living levanduli (angust.), spis ze slusnosti k pani prodavacce, ktera vzala cerstve do prodeje. Udelalo se mi fyzicky spatne a to mi potvrdilo muj jiz drive utvoreny nazor na tyto a podobne MMM firmy.
    Vsichni, kdo se zde citi dotceni clankem pani Ludmily bohuzel nepochopili zakladni myslenku, kterou se snazila sdelit. Osobne vidim nejvetsi prinos ve varovani, ze obzvlast MLM reprezentanti siri mnohdy zdravi nebezpecne bludy.
    Osobne v clanku nevidim zadny primy utok, naopak, je velmi rozumne a kultivivane napsany a za to velke diky Ludmilo.

 19. Milá Ludmilo, velmi moc děkuji za super článek, protože sleduji a snad už trochu chápu obrovské rozdíly v cenách. Původně jsem si myslel, že to je dáno hlavně kvalitou. Deset let jsem používal bulharskou růži, super jemně vonící, zkusil jsem koupit něco na netu a nevoní. Prosím, můžete mi dát vaše tipy na nejlépe vonící růže? Přeji voňavý plynoucí život.

  1. Milý Libore, vnímání vůní je opravdu hodně individuální a co voní mně, nemusí vonět někomu dalšímu. S růží je to ještě trochu komplikovanější, protože je k dostání růže vyrobená destilací (éterický olej) a ta má trochu jinou vůni než růže vyrobená extrakcí – absolut. A ještě potvůrka zraje, takže růže stará 2 roky může mít ještě nádech kapusty nebo zelí a za 2-3 roky je to sladká nádherná vůně.
   Já osobně moc ráda používám abs růže galské od Dragon spice, z Německa. V kufříku mám taky abs růže damašské od Oshadhi. Dříve jsem používala abs růže od Florihany, která je taky moc hezká. Mně osobně voní víc éterický olej, ale vzhledem k ceně si ho dopřávám opravdu velmi málo. Nádherný určitě najdete u Florihany (i bílá i damašská) a u Oshadhi (damašská i bílá).
   Možná by Vám při rozhodování mohla pomoci návštěva nějakého voňavého festivalu, ráda navštěvuji třeba v Brně v Otevřené zahradě v září, tam určitě budete mít možnost nějaké EO vyzkoušet a to včetně růží. Držím palce, ať najdete tu “svoji”. Krásné voňavé dny, Lída K

 20. Děkuji za informace. Zaujalo mě, že o některých MLM firmách nelze najít hodnocení jinde než pouze na jijich webech… a pak jsem poměrně pracně našla alespoň Váš článek.

  1. Hani, děkuji za reakci. Já ani ty firmy nechci hodnotit, ať se každý rozhodne sám, jak mu to vyhovuje nebo ne. Chci jen ukázat “druhou stranu” mince té jejich rétoriky. A hodnocení se špatně hledá, to je pravda.

 21. Krásný den přeji,
  Pořídila jsem si ze zvědavosti základní sadu olejů od Young living. Více méně mi voní a nic mi na nich nevadí, krom jejich marketingu. Ráda bych s oleji pokračovala a dále si rozšiřovala vědomosti. Nicméně nechci podporovat tento systém a tudíž bych ráda objevovala další oleje a jejich účinky a ideálně podpořila naše místní výrobce. Myslíte si, že Vámi zmiňované oleje od Eone či Nobilis Tilia splňují vše potřebné, co mají a dá se s nimi dále pokračovat? Nebo by jste raději doporučovala raději dražší oleje jako jsou florihana či oshahdi?

  Děkuji moc za vaši odpověď,

  Radka

  1. Milá Radko, za mě jsou všechny zmiňované značky v pořádku. Možná by bylo fajn, abyste si je někde vyzkoušela, která z nich nejlépe lahodí Vašemu nosu. Já osobně nemám jen jednu značku, v mém kufru jich je docela hodně, protože mi voní víc třeba pomeranč od toho, ale pačuli od někoho jiného. Nebojte se experimentovat.
   Hezké dny, Lída Kotalíková

  1. Zuzano, nepíšete žádné podrobnosti a proto není v mých silách vám doporučit éterické oleje pro děti od 1 roku. Dá se jich používat víc, pokud mají různé potíže. Jinak éterícké oleje, já osobně, malým dětem nedoporučuji, za vhodnější považuji hydroláty.
   Pokud byste se mnou chtěla spojit na krátkou konzultaci, objednejte se tudy https://www.aromadoteky.cz/sluzby/online-rychlovka/.
   Těším se na případné setkání. Lída

Váš komentář

Přesunout se na začátek