Přijít o miminko je pro ženy a jejich rodiny psychicky velmi náročná situace. Jedná se bohužel i o celospolečenské tabu a ženy někdy nenacházejí podporu u svých blízkých ani přátel a zůstávají na celou situaci samy.
Těhotenství je většinou radostná událost v životě ženy, rodiny. Jsou ale i chvíle, kdy se miminko, z naprosto neznámých příčin rozhodne, že se nenarodí. Stává se to v různých fázích těhotenství, nejčastěji v prvním trimestru.
Neobvyklé, bohužel, nejsou ani případy, kdy se miminko narodí mrtvé nebo zemře několik hodin po porodu.
Jak tedy pomůžou přírodní prostředky a jak podpoří ženu v těžké situaci?
Zamlklé těhotenství nebo samovolný potrat
Nejvíce žen si zažije potrat v prvním trimestru. Je to něco s čím se běžně počítá, mnoho párů oznamuje těhotenství až po 12. týdnu, protože už jakási „jistota“, že to nejcitlivější období miminko s maminkou zvládli a teď už jen oba porostou do krásy. Jsou však případy, kdy se miminko přestane vyvíjet a přestane mu tlouci srdíčko – jedná se o zamlklé těhotenství.
Nic vlastně nenasvědčuje tomu, že je něco špatně, maminka nekrvácí, ale u miminka se neprokáže srdeční akce. Další možností je, že maminka začne krvácet a má bolesti v podbřišku, které jsou podobné menstruačním a těhotenství se tímto ukončí. U zamlklého těhotenství je u nás běžná praxe, že se žena posílá na kyretáž. Není to ovšem jediná možnost řešení. V
zahraničí se často vyčkává, jestli si tělo s poradí samo.
Kyretáž je zásah do organismu a ani ta není zárukou jistoty, že vše proběhne v pořádku a hladce. Můžeme si vzít na pomoc
bylinky – ideální je kontryhel a silný zázvorový čaj. Éterické oleje ve formě obkladu na záda a břicho na povzbuzení
Nakapeme na teplý obklad a přiložíme. Těchto silic používáme jen nízké koncentrace, max. do 1%. Jedná se o éterické oleje tzv. horké povahy, které silně prokrvují a dráždí pokožku. Pokud se rozhodnete pro vyčkávání a ne pro kyretáž, doporučuji přizvat na pomoc odborníky – porodní asistentku nebo intenzivně spolupracovat s lékařem, který bude hlídat, zda je vše v pořádku. V případě vysokých teplot, horeček či silných bolestí je nutné ihned vyrazit k lékaři. Tělo ženy je nastavené, aby si poradilo dobře samo, ale ne vždy jde všechno podle našich představ.
Prostředí porodnice
po porodu paralyzovaná a submisivní, a tak neumí vyjádřit, to, co by si vlastně přála. Pokud chcete se rozloučit, vyjádřete
tuto možnost zdravotnickému personálu. Požádejte o kontakt s miminkem, může to udělat i váš partner, který vás doprovází.
ale problém nevyřeší. Budete se s ním muset i tak konfrontovat. Bude to jen později. A možná v době, kdy to pro vás bude těžší, protože budete mít pocit, že už můžete fungovat normálně. Po porodu je žena, alespoň trochu „hájená“ a má možnost si odpočinout a věnovat se sama sobě. A v případě porodu s následnou prázdnou náručí to platí několikanásobně.
Připravila jsem recepty, které opečovávají ženu po porodu. S těmito recepty mám moc dobrou zkušenost.
Křečovité kontrakce
50 ml rostlinného oleje,
teplý obklad či termofor. Na pití doporučuji bylinky kontryhel, kokošku pastuší tobolku a meduňku.
Pomalé zavinování dělohy
7 kapek verbeny,
3 kapky skořice kůra,
5 kapek zázvoru.
Můžeme mazat na břicho a záda nebo vyrobit teplý obklad.
Zástava laktace
10 ml rostlinného oleje
15 kapek máty peprné.
Nanášíme na prsa, ideálně na vnější strany a můžeme až do podpaží. V případě, že prsa budou nalitá a bolestivá, tak je průběžně chladíme.
Pro snížení až zastavení laktace použijeme těsnější podprsenku, případně si prsa ovážeme obinadlem nebo pevně stáhneme.
Horkost, pocit napětí a otok
10 kapek máty peprné,
10 kapek citronu,
5 kapek heřmánku modrého.
Vmícháme do 250 gr měkkého tvarohu a z něho si uděláme obklad na prsa. Případně směs ét. olejů dobře mechanicky rozmícháme s vodou, namočíme látku a přiložíme na prsa.
Porodní zranění
Při trhlinkách nebo šití, přikládáme chladivé obklady s levandulí nebo hydrolátem růže, levandule a
helichrysa.
Na hemoroidy můžeme použít sedací koupel:
1 PL hydrofilního oleje
3 kapky cypřiše,
1 kapka helichrysa,
2 kapky geránia,
3 kapky citronu.
Do koupele je nutné EO vždy zředit do vhodného nosiče. Pokud nemáte hydrofilní olej, využijte tučnou smetanu nebo rostlinný olej nebo tapiokové perly.
Zraněná psychika
Na zraněnou psychiku (postabortivní syndrom) použijeme éterické oleje, které ženě voní.
Zastávám názor, že co mi voní, to potřebuji. Po porodu ženy
často sahají po gerániu, které je svou energetickou povahou
zchlazující a vyrovnává hormonální hladiny. Navíc je geránium vhodné i pro terapii úzkosti. Geránium totiž blahodárně působí úzkostné stavy, jak akutního tak chronického rázu, zejména jsou-li spojeny s nervovým vyčerpáním v důsledku stresu.
Zajímavou možností může být také éterický olej ze šalvěje
muškátové, který také pracuje také s vyrovnáním hormonální hladiny. Používá se při nervové úzkosti a depresích, které jsou charakterizovány nerozhodností a zmateností.
Pokud jej zkombinujeme s éterickým olejem z citronu, který čistí mysl přehlcenou myšlenkami, vznikne moc příjemná a osvěžující kombinace, která dobře uleví přeplněné hlavě.
Růže a jasmín jako olej první volby
Růže, královna aromaterapie.
Nádherná sladká a sytá vůně vzácného růžového oleje uklidňuje a posiluje meridián Srdce. Obnovuje smysl pro klid, je prospěšný při úzkosti, nespavosti a bušení srdce.
Léčí emocionální rány a i hluboká a stará traumata, obnovuje víru, že budeme znovu milovat. Často jej používám při zraněných vztazích nebo tam, kde došlo k velkému vypětí jak fyzickému, tak psychickému. Je to také vynikající olej pro ženy po porodu – pomáhá mamince zapomenout na bolest a posiluje lásku.
Jasmín absolue má vynikající působení na psychiku.
Řebříček se podobně jako smilový olej (helichrysum) hodí na potlačený a hluboce skrytý hněv a roztrpčení.
Harmonizace emocí
Pokud vám voní následující éterické oleje můžete si vyrobit směs:
Deprese
Jak žena situaci prožívá, jaké v ní převládají emoce?
Řebříček se používá tam, kde deprese pramení z pocitu, že jsou oběťmi.
Nové těhotenství
esence – pro všechny typy krizí a traumat. Může se hodit také bílý kaštan – když myšlenky pořád kolují v hlavě.
Z éterických olejů doporučuji vybrat si opět takové, které jsou nám příjemné a voní nám.
Vhodné účinky na psychiku by mohly mít silice benzoe a vetiver – uzemňují a jsou vhodné zejména pro ty, kteří ztratili kontakt se svým fyzickým tělem a zapomínají se zastavit a užít si obyčejné milé chvilky v našem životě.
Kadidlo ulehčuje mysli, pokud ji obtěžují myšlenky na žal a na obavy pozemského charakteru. Tato silice je velmi meditativní a pomáhá nám propojit se s naším duchovnem. Kadidlo navíc jeúžasné v tom, že přerušuje vazby na minulé zkušenosti.
Kadidlo v kombinaci s levandulí se doporučuje těm, kteří jsou duševně zdrceni.
Tymiánový olej můžeme použít na strachy vnějšího a známého původu. Nezapomínejte, že tymiánů je více druhů a mají i rozdílnou vůni, vyzkoušejte, který tymián vám voní nejvíce. V těhotenství s tymiánem opatrně, doporučuji
používat maximálně 0,2% koncentraci na masáž i na inhalaci a zkombinovat s jiným éterickým olejem.
Cedr použijeme na vnitřní obavy ze zhroucení a cypřiš zase na strachy neznámého původu.
Neroli je vynikající při strachu a stresu, který se odráží v solar plexu, protože uvolňuje potlačené emoce. Je vhodná i při
pocitech hanby a viny. Použijeme ji i v případě hlubokého vnitřního zranění duše, kde je přítomen hněv na sebe.
Je důležité si také uvědomit, že každé těhotenství je jiné, každé miminko je jiné a i žena se v čase mění. Nové miminko má jiné podmínky pro svou existenci a historie se nemusí opakovat.
Oleje pro péči o psychiku můžeme použít do inhalačních tyčinek, osobních parfémů či tělových olejů. Dávkování doporučuji co nejnižší, tak, abyste vůni cítili a byla vám příjemná.
Hledáte podporu, chvíli ticha a laskavé péče? Domluvte si se mnou termín celostní masáže a jemné terapie.
MOJAY, Gabriel. Aromaterapie pro léčení duše: jak obnovit emocionální a mentální rovnováhu pomocí esenciálních olejů. Praha: Alternativa, 2000.
TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 978044306241. [p. 357, 449-454, 466-467]
Press, 2009. ISBN 978-80-86356-50-1.
STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení. V češtině první vydání. Přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: Marie Noe, nakladatelství a vydavatelství One Woman Press, 2017. ISBN 978-80-86356-58-7.