fbpx

Vykuřování – nejstarší aromaterapie

Vždycky když přednáším na kurzu o historii aromaterapie, nezapomínám zmínit také v minulosti velmi časté vykuřování. Sama jsem se tomuto tématu moc nevěnovala.

Používala jsem jen z Egypta dovezený kadidlovník na očistu prostoru. Ale tohle téma mě pořád táhlo. Několikrát jsem o vykuřování slyšela velmi hezky povídat také Jitku Volnou, tak mi to nedalo a jednou v polední pauze při kurzu jsem zaskočila zakoupit pár bylin a experimenty mohly začít.

Vykuřování se používalo již v dávné historii, kdy lidstvo používalo oheň a zjistilo, že dřeva různě voní. Později symbolizující stoupající dým ukazoval na spojení s bohem a vonné dýmy se používaly při rituálech a obřadech. V době různých chorob se pálily různé aromatické větvičky a vyháněly se nemoci např. v době cholery nebo morových ran, se hodně využíval k tomu to účelu jalovec.

Já jsem pro začátek zvolila z bylinek bílou šalvěj, červený santal a ylang-ylang. Z dřívější doby jsem disponovala kadidlovníkem a benzoe.

Měla jsem trochu problém s tím jak začít, protože pálit byliny rovnou na uhlíku se mi nechtělo.

Tak jsem vzala svou aromalampu a místo sklíčka kam kapu oleje a dávám vodu, jsem dala sítko. Lampa je dost vysoká, takže svíčka bylinky nepálí, ale krásně je zahřeje a ty pak nádherně voní.

sítko s červeným santalem Červený santal v sítku vykuřování Aromalampa se sítkem

Když vykuřuji s pryskyřicí, tak kousky pryskyřice dávám rovnou na samozápalný uhlík. Ten posadím do mističky s trochou písku (izoluje, takže se miska nerozpálí a nehrozí její puknutí).

Mé aromaterapeutické srdce mi moc nedovoluje setrvat v přítomnosti pálící se pryskyřice. Takže zapálím uhlík na něj dám kousek pryskyřice, zavřu do místnosti, kterou chci očistit. Vrátím se za tak za dvacet minut a vyvětrám a vymetu vše, co v místnosti zbylo.

Pomocí vykuřování můžeme energeticky očistit prostor nebo sami sebe či další osoby, pobývající v blízkosti.

Když čistíme prostor můžeme také vzít misku nebo aromalampu s vykuřovadlem (nebo bylinkami) a obejít celý prostor, který chceme očistit, požádat o vyčištění nebo o pomoc při čištění tohoto prostoru. Já pak postavím misku s vykuřovadlem doprostřed místnosti a ještě jí nechám chvíli působit.

Kadidlo položené přímo na uhlík, vykuřování miska s pískem, na ní uhlík s kadidlovníkem uhlík s kadidlovníkem a vonným dýmem

Níže uvádím účinky, mnou užívaných bylinek a pryskyřic, které popisuje web www.rymer.cz bohatý na informace o vykuřování. Tam si také můžete zakoupit všechny potřebné suroviny.

Šalvěj bílá – tento druh americké šalvějě roste a pochází ze západního pobřeží Severní Ameriky. Indiáni ji považují za nejposvátnější bylinu a velmi účinný lék. Je ceněna hlavně pro své očistné účinky, proto se používá před různými ceremoniemi a rituály. Velmi dobře pročišťuje místnosti i různé předměty, dokáže ale také vyčistit naši duši a pomoci při hledání cesty ve vlastním životě.
Vůně při vykuřování je velmi jasná, typicky kořeněná. Ovlivňuje ducha a posiluje paměť.
Používám hlavně na energetickou očistu prostor a osob.

Ylang-ylang – má nádherně vonící drobné, žluté květy, tvarem připomínající mořskou hvězdici.
V čerstvém stavu se používají jako významná obětina, k provonění obydlí a také k destilaci známého éterického oleje.
Při vykuřování vydávají květy těžce květinovou, ženskou, omamě magickou a smyslně erotickou vůni.
Dají se použít při nespavosti, bolestech hlavy a nervovém vyčerpání, vůně potlačuje menstruační bolesti a působí příznivě při PMS, rozveseluje a euforizuje, působí afrodiziakálně, mírní deprese, potlačuje strach a stavy úzkosti.

Santalové dřevo – již od starověku je dřevo křídloku santalového považováno v Indii za bratra bílého santalu, znamená to, že mu byly přisuzovány stejné vlastnosti a účinky.
Je zmiňováno také v Bibli. Tvoří základ orientálních vykuřovacích směsí, ve kterých se mísí např. s benzoe, bílým santalem, skořicí apod. Má afrodiziakální účinky a silný vztah k ohni. Proto prohřívá, dodává energii, oživuje a posiluje.
Vůně je teplá, dřevitá, připomíná bílý santal, vytváří příjemnou a spokojenou atmosféru. (ano! ano! potvrzuji! 🙂 )

Benzoe je pryskyřice pocházející z Indonésie a Indočíny. Zářezy do kůry stromu se vylučuje pryskyřice, která se potom sbírá. Při spalování má sladce balzámovou, čokoládovou až kořenitou vůni s nádechem vanilky.
V Egyptě se přidává do směsí vyvolávajících potěšení. benzoe působí uklidňujícím způsobem, harmonizuje, hojí zranění duše, dává pocit ochrany. Účinně pomáhá při rýmě a kašli. (pozn. i jako absolue se hodí do masážních směsí!).
Hodí se zejména pro večerní vykuřování, pak se mísí se santalovým dřevem a skořicí. Povzbuzuje fantazii a inspiraci, podporuje kreativní práci.

Kadidlo, zvané též olibanum – jeho užití spadá do nejstarších egyptských kultur a v průběhu dalších tisíciletí se stalo tím nejdůležitějším vykuřovadlem. Nesmělo chybět při žádných náboženských či světských obřadech a rituálech. Je signováno Slunci a má téměř univerzální použití, symbolizuje mužskou složku.
Patří mezi nejúčinnější čističe atmosféry jak na duchovní i fyzické úrovni, má silné dezinfekční účinky, vytváří pocit průzračnosti, zbožnosti, čistoty a klidu. Staví most mezi fyzickou a duchovní rovinou bytí, říká se, že s jeho vůní můžete poznat Boha. Jedná se o silný stimulant lidského ducha, snižuje stres, uvolňuje napětí, je vhodným doprovodem modliteb a meditací, rozšiřuje vědomí. Má zlatavou až hnědozlatavou barvu a příjemně lehce balzámovou  vůni.

Tak co už vás to taky chytlo? Pokud ano, tak přeji pěkné a voňavé experimentování! 🙂

 

Ludmila Kotalíková, DiS.
profesionální aromaterapeut

Zdroj:
Vykuřovadla – Vykuřovadla RYMER. Vykuřovadla, vonné tyčinky, tibetské mísy – RYMER [online]. Copyright © 2017 www.vykurovadla [cit. 22.02.2017]. Dostupné z: https://www.vykurovadla-rymer.cz/vykurovadla_k1/

Přesunout se na začátek