Opomíjený lavandin

Lavandin je často opomíjený ve srovnání s levandulí. Ve Francii ho používají jako technickou rostlinu na aromatizaci svíček, kosmetiky nebo vonných polštářků a potpouri. Podle toho, co jsem viděla a zažila jím skoro opovrhují s tím, že se pro aromaterapii nehodí.

S tímhle názorem já nesouhlasím, moc ráda ho používám, protože má v mých receptech nezastupitelné místo. Lavandinů je hned několik druhů a složení je tedy různé. Lavandin vznikl přirozeným křížením levandule úzkolisté a širokolisté. V současné době se kříží pro komerční účely. Jeho latinský název je lavandula x hybrida.

 

Pole lavandinu ve francouzské Provence

Jeho výnosy jsou několikanásobně vyšší než výnosy levandule, rostliny jsou mohutnější a poznáte ho podle toho, že na jednom stonku mívá obvykle 3 květy (levandule jen jeden) a jeho květ je mohutnější viz srovnání v článku o levandulích. Lavandinem se může pančovat levandule, aby se docílilo nižší ceny.

Péče o něj je snadná, může se pěstovat v nižších nadmořských výškách, na desítky let dokonce vytlačil v Provence levanduli úzkolistou.

Nejpodobnější levanduli úzkolisté je lavandin super.

Lavandin grosso je ve vůní ostrý, obsahuje totiž nejvíce kafru, ten používám ráda, když potřebuju jeho antibakteriální účinky.

Lavandin abrial má nejvíce složky 1,8 oxid cineol (látka nejvíce zastoupená v eukalyptech), hodí se tedy na potíže s kašlem.

Výnos

Výnos lavandinů je cca 100 kg éo na 1 ha a dobře se pěstuje v nižších nadmořských výškách do 800 m n. m.
Ze 40 kg rostliny vydestilujete zhruba 1 kg éterického oleje. Na rozdíl od levandule, která má výnos 130 kg rostliny na 1 kg EO. Nejvyšší výnos má lavandin grosso.

Bezpečnost

Lavandin může ovlivnit krevní srážlivost a neměl by se užívat současně s léky na ředění krve, při peptickém vředu, hemofilii a dalších poruchách krvetvorby. Lavandiny nepoužívejte nikdy neředěné.

Lavandin je dobrou volbou na respirační, cirkulační a svalové potíže. Používám ho třeba při kašli nebo pro lepší prokrvení svalů před sportem.

Recepty s lavandinem

Příprava svalů před sportem

10 kapek lavandinu nejlépe grosso
10 kapek rozmarýnu cineol

smíchejte s 30 ml rostlinného oleje. Použijte na krátkou masáž zhruba půl hodiny před výkonem.

Dráždivý kašel

15 kapek lavandinu abrial nebo grosso

smíchejte s 15 ml rostlinného oleje a namasírujte chodidla nebo hrudník. Na hrudník můžete udělat i olejový zábal s lavandinem a nechat 30 minut působit.

Hledáte kvalitní informace a chcete se naučit používat éterické oleje bezpečně a s jistotou?  Přijďte na kurz, naučím vás to a ukážu vám, jak využít  vůně, aby pracovaly ve váš prospěch.

Knížka, která mi dala srovnání jednotlivých typů lavandinů je:
TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 978044306241. [p. 324-325]

Opomíjený lavandin

Přečtěte si také

Aromix

Před rokem a něco jsem vymyslela parádní nástroj na míchání éterických olejů AROMIX. Chvíli jsem přemýšlela, jestli by to neměl

Přečíst celé »

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek