3 univerzální éterické oleje do vaší lékárny

Které 3 éterické oleje musíte mít doma? Když začínáte s aromaterapií doporučím vám levanduli, tea tree a eukalyptus. S těmi zvládnete kde co. A postupně se můžete učit používat další a další.

Čajovník australský – tea tree  – Melaleuca alternifolia
Levandule lékařskáLavandula angustifolia (nebo lavandula vera nebo lavandula officinalis)
Eukalyptus – je jich víc druhů. Pokud máte doma děti vezměte  Eucalyptus radiata. Pro dospělé je možné využít nejrozšířenější Eucalyptus globulus.

Naučte se s nimi pracovat a poznat jejich účinky. Postupně pak můžete svou aroma lékárničku rozšiřovat a poznávat tak další a další nádherná zákoutí cesty jménem aromaterapie.

Rýma
Inhalujte eukalyptus, nejméně 2x denně.
Vyrobte si nosní olej – 10 ml rostlinného oleje a 1 kapka eukalyptu a 1 kapka levandule, kapejte dle potřeby.

Kašel
Masírujte chodidla  eukalyptem zhruba v 5% ředění. V případě, že vás trápí nespavost a únava, zkuste přidat ještě levanduli.
Masírujte hrudník a záda – 1,5% koncentrace eukalyptu a levandule v rostlinném oleji.

Chrapot
Kápněte na lžičku do medu 1 kapku tea tree. Dejte do pusy a převalujte v ústech co nejdéle.

Bolest ucha
Neředěné tea tree namazejte kolem ucha.
Můžete také vatový tampon namočit do 40% alkoholu (líh, slivovice, žitná) a přikápnout 1 kapku levandule, tampon vložit do ucha do odeznění bolesti nebo na noc.

Afty
Poťupkávejte vatovým tamponkem jednotlivé afty neředěnou levandulí.
Vyplachujte ústa kloktadlem s tea tree.

Popáleniny
Postižené místo potírejte neředěnou levandulí – okamžitě, popř. do chladivé lázně nakapejte 30 kapek levandule s vhodným nosičem (např. solubol nebo jiný disperzant EO).
V případě špatného či komplikovaného hojení můžete poopáleninu potírat tea tree a levandulí v 5% ředění.

Hmyzí štípnutí
Potřete neředěnou levandulí, levandule neutralizuje živočišné jedy. V případě zánětlivé reakce na hmyz přidejte 1 kapku tea tree.

Otok
Připravte chladivý obklad s levandulí a eukalyptem.

Odpuzování hmyzu
Do aromalampy nakapejte pár kapek  levandule a eukalyptu. Aromalampu zapalte a nechte otevřená okna, aby hmyz mohl odlétnout. Pak okna zavřete a rozsviťte.
Můžete si také vyrobit olejový repelent – 1,5% koncentraci tea tree a levandule. Používejte dle potřeby několikrát denně.

Odřeniny
Nakapejte do rány neředěnou levanduli – dezinfikuje a zklidňuje psychiku a nepálí. Je ideální pro děti. Bez levandule neodcházím z domu!

Záněty
Připravte obklad s tvarohem ve kterém rozmícháte 3 kapky levandule. Aplikujte na postižené místo.

Vaginální mykóza
Menstruační tampon potřete rostlinným olejem s tea tree 5 % koncentraci. Zavádějte dle potřeby. Zpočátku na celý den a na celou noc (tampon po cca 8 hodinách měnit), zhruba po třech dnech můžete dávat tampon jen na noc.

Plísňová onemocnění pokožky
Potírejte nejméně 2x denně neředěnou levandulí a tea tree.

Opary
Použijte neředěné tea tree několikrát denně.

Zánět močového měchýře
Připravte si sedací koupel s eukalyptem a levandulí.  Aplikujte 3x denně.

Jestli vám nestačí tyhle 3 oleje a chcete si užívat vůní a zároveň pevného zdraví, přihlašte se na kurz Základy aromaterapie. Odnesete si nejen voňavé směsi, ale i povědomí o účincích éterických olejů, budete je umět kombinovat a aplikovat.

Tahák –  způsob aplikace a ředění

Inhalace: do hrnce s horkou vodou kápneme 1-2 kapky ét. oleje, dáme přes hrnec a hlavu ručník a páru s ét. olejem vdechujeme cca 20 minut.

1,5% koncentrace oleje: 10 ml rostlinného oleje 5 kapek ét. oleje, 30 ml rostlinného oleje 15 kapek ét. oleje.. atd.
5% koncentrace do oleje: 10 ml rostlinného oleje 16 kapek ét. oleje. Rostlinné oleje používáme kvalitní za studena lisované oleje např. mandlový, meruňkový, slunečnicový, olivový (je dost aromatický), sezamový, kokosový a další.

Kloktadlo: 250 ml hrnek vlažné vody, nakapeme EO (celkem 5 kapek), rozmícháme pečlivě a ihned kloktáme.

Obklady: do misky s vodou (cca 0,5 l) nakapeme 10 kapek EO, promícháme a namočíme kapesník nebo ručník. Aplikujeme ihned na postižené místo.

Koupel: silice smíchejte s hydrofilním olejem (sprchový nebo koupelový) a přimíchejte do koupele. Na celkovou koupel je to 8-15 kapek, na částečnou koupel 5-8 kapek.
Namísto hydrofilního oleje můžete také použít disperzant EO, smetanu, sůl. Pokud byste použili éterické oleje neředěné, budou plavat na hladině a mohou pokožku popálit.

3 univerzální éterické oleje do vaší lékárny

Rubriky

Čerstvé články z blogu

Nové otázky v poradně

Chcete dostávat voňavé e-maily?

Jednou za čas se totiž potřebuju podělit o nějaký aroma recept nebo pozvánku. Jestli vás to zajímá, vyplňte mail a je to!

Čekejte, prosím

Formulář byl v pořádku odeslaný. Na Vaši adresu byl odeslán potvrzující e-mail.

Přečtěte si také

Aromix

Před rokem a něco jsem vymyslela parádní nástroj na míchání éterických olejů AROMIX. Chvíli jsem přemýšlela, jestli by to neměl

Přečíst celé »

Kdo pro vás blog píše:

Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek