Vůně a emoce

Tipnete si, kolik vůní jsme zhruba schopni rozeznat? Podle výzkumu z roku 1920 se udávalo číslo 10 000, nedávno vědci zjistili, že je to číslo mnohem větší. Cesta vonných molekul je spletitá, ale i tak dokáže v našem mozku vyvolat okamžitou odezvu.

Co, že se to vlastně děje „na pozadí systému“, když si k něčemu přivoníme?

Kdykoli něco ucítíme,  vdechujeme nosem se vzduchem těkavé molekuly, ty přechází přes čichový systém na dvě místa: do dýchacího systému a do mozku.

Čich je málo prozkoumaný smysl, ale udává se, že jsme schopni rozeznat až bilion různých vůní. Když k něčemu přivoníme, reakce přijde za dobu kratší než jedna vteřina.

Náš nos má zhruba 400 čichových receptorů a ty rozeznávají molekuly vůní ze vzduchu a pak posílají signál do mozku. Většina běžných vůní je složená z více vonných molekul.

Víme, že třeba vůně levandule obsahuje více než 100 různých složek včetně linaloolu a linalyl acetátu.

Jdeme do plic

V aromaterapii využíváme inhalaci jako nejrychlejší a nejjednodušší způsob jak dostat EO do těla. Rychlou cestu EO do plic využíváme hlavně při ošetření dýchacích cest.

Plíce jsou velké a jsou těsně propojené s krevním řečištěm přes plicní sklípky. Vonné molekuly jsou malé, a tak jsou plicní sklípky schopné přenášet složky EO do krevního oběhu.

Vůně a emoce

Když k něčemu přivoníme, mozkové receptory okamžitě zareagují na vonné molekuly.  Dnes už víme, že thalamus posílá informace o vůni do hipokampu a amygdaly.

Tyto dvě části limbického systému jsou klíčové oblasti zapojené do učení a paměti. A právě je vůně schopná vyvolat emoce nebo konkrétní vzpomínky.

To, jak vůni vnímáme, je založené na zkušenosti nebo na našem očekávání. Třeba u parfému ve flakonu, který lahodí našemu oku, očekáváme, že i vůně pro nás bude příjemná. Ale pořád platí, že si nemůžeme vědomě říct, že konkrétní vůně nám bude nebo nebude vonět. Tohle prostě ovlivnit nejde.

Různé vůně, které čicháme mají díky napojení na limbický systém, vliv na naše emoce, paměť, motivaci.

Můžou ovlivňovat náš mozek, působením na produkci endorfinů a noradrenalinu.

Chcete zažít cestu vonných molekul doslova na vlastní kůži?  Domluvte si se mnou termín celostní masáže a jemné terapie.


Kam jsem to koukala, když jsem to psala (kromě klávesnice):

OREL, Miroslav a Věra FACOVÁ. Člověk, jeho smysly a svět. Praha: Grada, 2010. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-2946-6.

https://radiozurnal.rozhlas.cz/verili-byste-tomu-lidsky-cich-je-schopen-rozeznat-az-bilion-nejruznejsich-pachu-6235106

https://www.national-geographic.cz/clanky/smradosi-pozor-lidsky-nos-rozezna-az-bilion-pachu-20141219.html

Psychology and Smell

Vůně a emoce

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek