Hodná holka

Hedvika je manažerka a přichází si “pro odpočinek a relax”. Cítí, že její pracovní vytížení, péče o rodinu jí dává skutečně zabrat. Začíná být unavená a podrážděná, občas pociťuje neklid a bušení srdce, jednou zažila panickou ataku.

Manažerka volného času, domácnosti, analytického oddělení, taxikářka, kuchařka nebo uklízečka?

Jako na začátku každého sezení si dělám diagnostiku a když se dostáváme k emoční stránce a ptám se, jak se máte? Jak se vám daří, jak jste vytížená?, tak vidím jak Hedvika klesá do židle, když se vrátí do “své” reality.

… je toho moc a jsem unavená
… občas mám pocit, že nevím kam dřív skočit …
… potřebovala bych, aby měl den 36 hodin a možná ještě víc
a tak dále, a tak dále.

Hedvika má dvě děti, starší nastoupilo do první třídy a mladší je ještě ve školce. Ráno vodí do školky/školy děti muž, aby Hedvika mohla být brzo v práci.

V práci se teď všechno mění, Hedvika vlastně ani neví, jak vše skončí, po jarní karanténě nastala ve firmě smršť. Ona jako poměrně důležitá osoba, která už pracuje mnoho let v oboru, se zatím drží, ale jak dlouho?

Starší syn je nadaný na sport, takže ho podporují a vozí na fotbal. Manžel je v práci hodně vytížený, i když už přestal cestovat, jako dřív, bývá v práci dlouho do večera. Jeho maminka je navíc po úrazu a potřebuje pomoc, protože žije sama.

Až naprší a uschne

Když se ptám, kolik času věnuje sobě, odpovídá, že teď moc ne, ale až se to všechno “usadí”, tak zase začne chodit cvičit alespoň jógu, která jí dělala dobře. Taky dřív moc ráda pletla, ale teď sotva plete nohama a nemá už energii na to, sednout si a v klidu něco dělat, protože prostě není čas.

Díváme se spolu na to, co je pro Hedviku teď nejhorší. Odpovídá, že asi ta absence času pro sebe a to, že aktuálně musí pečovat o maminku manžela, přestože švagrová bydlí poměrně blízko. Při zmínce o švagrové je vidět, že se Hedvika zlobí.

Tak spolu zpracováváme
… štve mě, že se musím k tomu všemu ještě starat o manželovu maminku …
… je mi líto, že švagrová, i když má často hlídání pro děti, se o ní nepostará …
cítím se úplně vyčerpaná …

V tu chvíli přichází AHA moment. Měla bych se se švagrovou prostě domluvit. Já to neudělala, prostě jsem to brala, jako, že je to moje povinnost. Vlastně mě nenapadlo se jí ani zeptat. Když si to rozdělíme, bude to jednodušší.

Podmíněná láska opět v hlavní roli

Ptám se, jestli může ještě něco ze svých “povinností” delegovat? A jak si může najít čas pro sebe? Hedvika neví. Přece to je její povinnost, postarat se o děti, domácnost, muže. Muž vydělává nejvíc, potřebuje dobré zázemí.

A kde se vzala tahle “hodná holka”?  – Ona tu byla vždycky, máma mi říkala, že …

když jsem starší než sestra, musím to vydržet.
Holky prostě vydrží všechno.
Neodmlouvej. Hlavně nevykřikuj.
Proč nemůžeš, pro boha, být jako Jarmilka od sousedů?
Až se uklidníš, tak se vrať.
Proč ty musíš mít všechno jinak?
Oblíkni se pořádně, vypadáš jako strašidlo.
Zas zlobíš, ach jo! Co se zase vztekáš, zmiz!

nebo taky

Bez tebe to nezvládnu.
Je dobrý se na nic netěšit a pak nebejt zklamaná.
Podívej se, co mi x udělal.
Ty to zvládneš (uvařit, nakoupit, postarat se o domácnost), jsi taková hodná holka.
A zase, ženský vydrží všechno.
V životě se musí trpět.

Znáte taky tyhle věty? Kolikrát jste je v dětství slýchali. Jsme zase u podmíněné lásky. Vzorec, že lásku si musíme zasloužit ať už chováním nebo dobrými známkami.

Tak zpracováváme
strach, že mě nebudou mít rádi, když to najednou bude jinak …
… lítost, že jsem nemohla studovat, co jsem chtěla …
… vztek, že jsem se přizpůsobila všem ostatním, ale na sebe jsem zapomněla

Vynořují se další strachy a obavy

Hedvika má strach, jak tohle bude řešit se svým mužem. Byl vždycky zvyklý na péči a už teď se mu nelíbí, že jí často není dobře a on se musí starat o děti.
Takže pokračujeme
… strach, jak to říct manželovi
… vztek, že mi nepomůže, i když mi teď není dobře …
… vztek, že manžel trvá na tom, aby děti měly spoustu kroužků, ale sám se nepostará o jejich organizaci …

Hedvika se uklidňuje, ví, že jí čeká těžký krok jak vše vykomunikovat s manželem. Ale taky ví, že EFT jí pomůže a podpoří. Pomocí koučovacích technik ještě stanovujeme první kroky. Určitě se nevidíme naposledy, Hedvika se objednává na další ošetření.

Co pomůže z aromaterapie

Na masážní směs vybíráme EO ylang-ylang, pomeranč a vetiver. 

Ylang-ylang zklidní bušení srdce, dává průchod emocím, pocitům, tomu, co chceme, jak to chceme, je vynikající afrodiziakum, podporuje odhození zábran a smyslnost.

Pomeranč je výborný harmonizátor emocí, podporuje optimistický náhled a radost ze života.

Vetiver nás spojí se zemí a s vlastním tělem. Někdy odpojíme naše vnímání těla, protože to, co cítí naše tělo je vlastně nežádoucí. Okolí chce, abychom šli jinam, abychom se podřídili a přizpůsobili. Ale naše tělo nejlépe ví, co potřebuje a chce.

Změna, která stojí za to

Hedvika je teprve na začátku svojí cesty a změn, které ji čekají. Ale motivace v podobě spokojeného života naplněného radostí a pohodou, je hodně velká. Ví, že na to má, protože doteď toho zvládala mnohem víc. A taky už ví, že její tělo jí tohle prostě nedaruje. Už se ozývá a Hedvika nechce takhle pokračovat.

Hodně žen prostě zvládá “všechno”, ale už jim jaksi dochází dech. Cítí, že už to vážně není ono. Starají se o děti, domácnost, někdy rodiče, pomáhají splácet hypotéku.

Na sebepéči nezbývá tolik času. Přichází první úzkosti a deprese. Připadají si líné a nemožné. Snaží se to přeprat. Je to ještě horší.

Pak přijde první den, kdy nemůžou ani vstát z postele. Až to jde, sednou za volant a jedou k lékaři. Neurol. Žádanka na psychiatrii. Připadají si fakt hrozně. Alespoň, že mají nějaký ten prášek. Jejich rodina jim to začíná konečně věřit, že něco není v pořádku.

Poznáváte to?

Hodná holka se projevuje třeba tak
  • že neumí říkat NE
  • zapomíná na svoje sny a touhy
  • dělá práci, která jí nedělá radost
  • všichni ostatní jsou ve svých potřebách na místě před ní
  • nemají se rády
  • mají problémy v partnerských vztazích

Ale vy prostě hodná holka být nemusíte. Fakt ne. Určitě vám říkali, abyste nebyla sobecká, ale mít se ráda a pečovat o sebe není sobectví. Příměr z letadla asi znáte, ale je dobrý ho zase zopakovat. Když na vás vypadnu kyslíkové masky, máte si ji nasadit nejdříve vy, a pak ji máte nasazovat ostatním.

A tak je to i v životě. Nejdřív vy. Vždycky.

 

Pokud je vám tohle povědomé a chtěli byste ve svém životě změnu, domluvte si se mnou termín – Probereme toA jde to i on-line.

Hodná holka

Přečtěte si také

Hrozná matka

Přichází Magda (Jana, Petra, Lucie, Hana…) a dosedá. Na otázku, s čím bych jí mohla pomoci odpovídá: “Jsem hrozná matka.”

Přečíst celé »

Ukradený porod

Když vstupovala do dveří, hladila si bříško a říkala: “Tentokrát to chci jinak! Už si nenechám porod vzít.” Nepříjemné vzpomínky

Přečíst celé »

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek