Užijte si provoněný advent

Pamatujete si vůně? Znáte ten pocit, když někam vstoupíte, ucítíte vůni a ihned se vám vybaví nějaká vzpomínka?

Vůně jsou knihovnou vzpomínek

 Vůně nám pomáhají navodit příjemnou atmosféru. Princip aromaterapie spočívá právě v tom, že čichové podněty spouštějí v mozku (nebo v jeho částech) produkci hormonů a neurochemikálií, které mění fyziologii těla a tím i naše chování.
 
Jsou známé výzkumy, podle nichž vůně pomáhá vyvolávat vzpomínky, zejména pokud mají emoční zabarvení. A to předvánoční a vánoční čas má, že ano?
 

Která vůně je pro vás ta nej?

Mně samotné se při vzpomínkách na Vánoce vybaví vůně jehličí nebo pryskyřice. Když zanořím ruce do těsta, tak k tomuhle času patří i vanilka a citron.

Pokud ve vás také vyvolává vánoční náladu vůně jehličí, můžete nakapat do aromalampy  třeba jedli balzámovou (moje oblíbená), smrk, modřín, douglasku nebo cypřiš. Voní krásně po čerstvých stromcích – tyhle EO se vyrábějí destilací konců větviček nebo jehličí. Nezapomeňte, že tyhle EO můžete použít při nachlazení a kašli!

Citrusy rulez!

Taky jsou citrusy vaší oblíbenou vůní? Zkombinujte je s jehličnany výše a máte moc fajn směs!

Citrusy jsou opravdu příjemné v období, kdy je zataženo a mlhavo a studeno a lezavo. Je o nich známo, že působí optimisticky, svěže a rozradostňují.

Takže vybírejte mezi EO pomeranč, mandarinka, grep, citron, yuzu, pomelo, tangerinka nebo bergamot. Já se letos nemůžu nabažit EO yuzu.

Citrusy výborně také dezinfikují vzduch, takže se hodí i ve chvílích, kdy někdo doma „pokašlává“ a vy potřebujete doma osvěžit a vyčistit vzduch.

Zatopte si vůní

Když vás lezavo přepadne natolik, že je vám chladno „až do morku kostí“, vytvořte si zahřívací směs.

Použijte pomeranč, kapičku skořice a hřebíčku. Se skořicí a hřebíčkem opatrně, jsou hodně silné a jejich vůně vydrží opravdu dlouho.

Pokud byste se je rozhodli přidat do masážní směsi nebo koupele, dodržujte pečlivě dávkování, nepřekračujte víc než 0,5% koncentraci (do 50 ml oleje 7-8 kapek EO)

Zajímavou vánoční kombinací je mandarinka, douglaska,kadidlo a anýz.

 

Zameditujte si

Meditativní vůni si připravíte smícháním kadidlovníku, myrhy, cedru a santalu.

A co cukroví?

A nakonec jeden tip : do cukroví místo vanilkového cukru použijte absolue nebo CO2 vanilka a místo strouhané citronové kůry je výborný éterický olej citron.

 

Recept pro vás na závěr:

GTT = KAPKA

Pokud byste chtěli nějakou směs vyrobit a chybí vám nějaké EO, použijte on-line míchací nástroj Aromix. A jestli máte nějaké speciální přání na EO, které jsem na Aromix nedala, napište do poznámky, domluvíme se a přidám.

Krásný voňavý advent!

Užijte si provoněný advent

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek