Domácí základní lékárnička

On-line poradnaKategorie dotazu: Aromaterapie pro dětiDomácí základní lékárnička
Petra Tinlová zeptal se před 7 roky

Dobrý den, s “aromaterapiií” v domácím prostředí teprve začínám a ráda bych se poradila, jaké éterické oleje pořídit do takové základní domácí dětské lékárničky. Mám dvouletou dceru a zatím jsem používala pouze Eukalyptus (ale asi ten nevhodný, pro tak malé dítě), bio levanduli a tymiánové mastičky. Jinak používám při rýmě třeba čerstvou cibuli k postýlce. Ráda bych si doma ale udělala takovou základní lákárničku složenou z éterických olejů, kterou bych mohla používat především v zimě na rýmu, kašel, virózy, klidný spánek atd. Mohla bychste mi prosím poradit, které oleje vybrat? Děkuji moc.

Domácí základní lékárnička
1 Odpovědi
Ludmila Kotalíková Personál odpověděl před 7 roky

Dobrý den Petro, já většinou soupis “domácí lékárny” klientům nedávám, protože každý řeší ve své rodině rozdílné akutní potíže, takže každý použije jiné éterické oleje.

Ze své zkušenosti mohu poradit, že základní tři oleje, které by neměly chybět v rodině začínajícího aromaterapeuta jsou: levandule úzkolistá, eukalyptus radiata a čajovník (tea tree). S těmito třemi oleji, pokryjete širokou škálu potíží, viz. můj článek na webu.

Pro malé děti můžete doplnit ještě svou zásobu o heřmánek římský – je vhodný při růstu zubů, kolikách, je protikřečový. Zklidňuje napjatou psychiku a podráždění. Hodí se také cypřiš a borovice – zlepšují vykašlávání, posilují imunitu. Cypřiš snižuje vazkost hlenu v dýchacích cestách.

Na záněty (např. středního ucha), ekzémy a vřídky je geniální heřmánek modrý.

Pokud ráda používáte tymián, tak pro malé děti by to měl být tymián linalool. Na lahvičce by to mělo být napsané, kterou složku ten konkrétní tymián obsahuje. Tymián thymol (prodává se např. pod označením tymián červený, tymián bílý, tymián) není vhodný pro takto malé děti.
Pokud začínáte, zkusila bych opravdu pár olejů, abyste se s nimi naučila dobře pracovat, poznala je, co umí, jak voní a jak působí. Pak doporučuji pokračovat postupně dále a svou “sbírku” olejů rozšiřovat, podle potíží, které se u Vás doma vyskytují a opakují.

Buďte opatrná a řeďte éterické oleje podle pravidel aromaterapie a používejte kvalitní silice (na lahvičce by měl být uvedený název česky, latinsky, doba expirace a šarže, výrobce, případně biochemická specifita nebo část rostliny ze které je olej získaný).

Držím palce a pokud máte nějaké další dotazy, napište mi, ráda odpovím.
Lída Kotalíková

Odpověď proDomácí základní lékárnička
Přesunout se na začátek