dlouhodobe-pouzivani-eterickych-oleju

On-line poradnaKategorie dotazu: Bezpečné využití aromaterapiedlouhodobe-pouzivani-eterickych-oleju
Michala Kynclová zeptal se před 12 měsíců

Dobrý den, používám do ultrasonického difuzéru éterické oleje od Nobilis Tilia. Mám oleje ve směsích – Respirant, Imunita, Dětská (věk dětí je 6 a 9 let), ale i jednodruhové – Bio Eukalyptus Radiata, Bio Mandarinka, Bio levandule, Tea Tree, Bergamot, Citron, Bio Pomeranč, Mateřídouška, Bio Niaouli, Ravintsara… Používám je pouze do difuzéru, nejdéle 1hodinu denně. Nejčastěji používám směs Dětská (150ml převařené vody + max. 3 kapky oleje). Je možné takto difuzovat dlouhodobě? Nebo jen v případě výskytu nějakého problému, který zrovna řeším, např. nemoc? Je nutné po měsíci nějak oleje obměnit? Vlastní směs míchám pouze dle doporučení z knihy od Adély Zrubecké (např. Ravintsara, Mandarinka, Levandule), nevím, zda je možné difuzovat pouze 1 jednodruhový olej třeba samostatně. Je denní používání v takto malém množství prospěšné? Nebo naopak je vhodné difuzovat méně často. Děti jsou často nemocné, jde mi o podporu zlepšení imunity i přírodní cestou + dezinfekce vzduchu + vůně v domácnosti. Moc Vám děkuji, hezký den. Kynclová M.

dlouhodobe-pouzivani-eterickych-oleju
1 Odpovědi
Ludmila Kotalíková Personál odpověděl před 12 měsíců

Milá Michalo,
u rozptylování EO do prostoru je vždy lepší směsi po nějaké době střídat. Podle Kateřiny Svoboda se už bohužel vyskytla rezistence bakterií na EO a to je věc, kterou nechceme podporovat.
Já osobně, když se tedy ptáte, doporučuji difuzéry používat cíleně a s nějakým záměrem. A to z několika důvodů:

  • Jedním z nich je právě ta možná rezistence bakterií.
  • Náš čich je přehlcený všemi možnými vůněmi, už nevnímáme vůně jako takové v jejich přirozené podobě.
  • Časem jsem přišla na to, že preventivní užívání EO vede k vyšší spotřebě a pak když potřebujeme, aby nás EO podpořily, už se to nestane, protože naše tělo už je na EO zvyklé. Stejně jako si nebereme léky jen tak preventivně, kdyby náhodou nám něco bylo, tak nedoporučuji používat aromaterapii “kdyby náhodou”. Podle slov R. Tisseranda je podpora imunity velmi složitý mechanismus a zatím nebyla vydána studie, která by jasně ukázala, jakým způsobem imunitu preventivně podpořit.
  • Imunita potřebuje být “trénována” a pokud se nesetkáváme s patogeny, tak netrénuje. EO patogeny ničí a jsou často dezinfekční, proto pak je prostředí kolem nás dezinfikované. Proto se také EO nedoporučují rozptylovat kolem miminek, právě kvůli zpomalení dozrávání imunitního systému.

Takže za mě bych doporučila používat spíše při nemoci a opravdu cíleně – sednout poblíž difuzéru a vdechovat třeba 10 minut. Můžete používat i směsi i jednodruhové EO samostatně. Nicméně se doporučuje tvořit si směsi, aby nedošlo k nakotvení mysli na jednu vůni (eukalyptus = jsem nemocný/á, mandarinka = máma si myslí, žejsem naštvaný/á). Zanecháváte totiž pak vonnou stopu v mozku u dětí a oni si pak mohou odvozovat od používaných vůní, různé situace.
Takže ano, pokud jsou děti nemocné a vy potřebujete zabránit šíření patogenů, je to fajn. Můžou ulevit i dýchání u rýmy nebo kašle (ale ne v místnosti 30 m2, když je difuzér v rohu a dítě v druhém rohu). Aromaterapii můžete používat cíleně na masáže, koupele. Do svého repertoáru můžete zařadit i hydroláty, které jsou jemnější, pro děti vhodné a dají se dávat i do difuzéru.
Jestli by vám pomohlo se lépe zorientovat v této problematice, můžete mrknout na můj online kurz Aromaterapie pro rodiče, kde přesně tohle všechno probírám. Je to moje mnohaletá zkušenost z práce s aromaterapií a s dětmi. Dostanete jasný návod, inspirační receptář a objevíte i další souvislosti a pozadí a hlavně vás to podpoří v hledání vlastní cesty, jak s aromaterapií pracovat.
Případně zvu na kurz do Prahy Základy aromaterapie už 7.října 2023.

Držím palce ať se Vám daří a případně se těším na shledání. Lída Kotalíková
 

Odpověď prodlouhodobe-pouzivani-eterickych-oleju
Přesunout se na začátek