6 aroma směsí pro hladký návrat do školních lavic

Využijte éterické oleje pro školáky na soustředění, snazší učení a veselejší mysl. Připravila jsem pro vás recepty, které usnadní dětem návrat do školy. Recepty pro děti školkové najdete v první části tohoto seriálu. 

 

Do školy zvesela

2 kapky benzoe, 
3 kapky pomeranče sladkého
1 kapka cypřiše a 
2 kapky kadidlovníku.
 
Tuto směs smícháme a přidáme 15 ml rostlinného oleje a použijeme na tepenné body.
Je vhodné jí použít vždy, když máme pocit, že našeho školáka přepadlo smutnění, že skončilo léto a jsou tu zase ty dokola se opakující povinnosti.
 
Některé děti se po prázdninách hůře soustředí, vzpomínají běhání v trávě, zážitky z táborů nebo na výlety, které během léta podnikly. Je to opravdu těžké, vrátit myšlenky zpátky do lavice! Citron, máta a rozmarýn mají naštěstí tu moc to udělat.

Směs Zpátky do lavice 

4 kapky citronu,
1 kapku máty peprné,
1 kapku rozmarýnu.
 
Éterické oleje smícháme, vlijeme do 10 ml 70% alkoholu a dobře promícháme. Necháme asi 1 den uležet a pravidelně protřepáváme.

Já si směs nechám někde na místě, kam často chodím, nejvíce asi na kuchyňské lince a vždy, když jdu kolem, protřepu. Poté slijeme přes kávový filtr do lahvičky se sprejem o objemu 30 ml a doplníme vodou. Sprej používáme podle potřeby při studiu.
 
Děti, které mají poruchu soustředění, mají ve škole často trápení. Jejich projevy se liší, stejně jako příčiny. Je  mnoho faktorů, které mohou způsobovat hyperaktivitu a problémy se soustředěním.
 
Hyperaktivní děti, potřebují celkově zklidnit a zpomalit. Vyžadují naší pozornost o něco více než děti bez těchto potíží. 

Koupel pro neklidné děti

20 kapek mandarinky,
10 kapek levandule,
10 kapek heřmánku římského.
 
EO smícháme do čisté skleněné lahvičky.
Do jedné polévkové lžíce smetany zředíme pro 3 kapky směsi. Zamícháme do koupele.
 
Pokud se děti jen sprchují, nakapejte směs na žínku nebo mycí houbu a položit na dno sprchového koutu. Pára tak EO rozptýlí do vzduchu.
 
Na žínku nebo houbu pak přidejte mycí olej nebo slabě aromatické mýdlo, děti pak umyjete, zbytky EO nebudou už v tak vysoké koncentraci.

Éterické oleje pro děti s ADHD

Potřebujeme-li pomoci dětem s ADHD zlepšit soustředění, využijeme k tomu éterické oleje citron, bergamot, grapefruit a borovici
 
Citron a bergamot a grapefruit čistí myšlenky a pomáhají zbavit se vzteku a stresu, borovice napomáhá koncentraci a uvolňuje napětí. Tyto EO využijte buď jako synergickou směs nebo jednotlivě, po dohodě s dítětem.
 
Nebo je dejte do aromalampy nebo pokojového difuzéru. Ambientní sprej, podle návodu výše, pomůže vytvořit tu správnou atmosféru.
 
Paradoxně některé děti s ADHD se lépe zklidní pomocí stimulujících éterických olejů jako je rozmarýn, tymián nebo cedrové dřevo. Indikace tady není jednoznačná, proto je třeba své dítě otestovat, které oleje mu vyhovují  lépe.
 

Směs To jsem já

10 kapek pomeranče sladkého
3 kapky rozmarýnu
4 kapky cedrového dřeva
 
Protože některé děti mají ve škole problém se sebeprosazením a sebevědomím, použijte tuto směs do rozprašovače a rozprašte na vlasy nebo na oblečení.
 
Taky můžete směs smíchat s 50 ml rostlinného oleje a lehce natřít body na krku a na vnitřní straně zápěstí.

 

Oleje, které by mohly ještě pomoci jsou jasmín,
santal, hřebíček, mandarinka, cist, šalvěj, vetyver nebo
bergamot
.
Vybírejte to, co dětem voní.

Posílení imunity

5 kapek eukalyptu radiata
2 kakpky tymiánu thymol
 
Potřebujeme-li u našich dětí posílit imunitu a nebo pomoci od drobné virózy, měli bychom si vzít na pomoc tymián a eukalyptus.
 
Pozor, tymiánů i eukalyptů je několik druhů. Pro děti starší lze použít rozšířený druh tymiánu (chemotyp) thymol.
 
Dětem mladším tří let doporučuji chemotyp linalool, je jemnější a více koresponduje s konstitucí menších dětí. U tymiánu si dávejte pozor, jeho koncentrace by neměla překročit 2 kapky na 10 ml rostlinného oleje.
 
Z eukalyptů si beru na pomoc většinou eukalyptus radiata. Pro starší děti 5 let můžeme použít eukalyptus globulus.
 
Směs použijeme na výrobu koupele nebo připravíme masážní směs a tou natíráme nožky, hrudník a ruce.  Tuto směs využívejte nárazově, neaplikujte dlouhodobě, aby si tělo na tyto éterické oleje nezvyklo. Pak by oleje nemusely pomoci, až je budeme potřebovat.
 
 Jestli chcete získat jistotu v používání aromaterapie  a pochopit další souvislosti, přijďte na kurz  Základy aromaterapie.   Naučím vás míchat směsi a ukážu vám jak využít éterické oleje ve váš prospěch. 
 

V dalších  dílech seriálu si můžete přečíst o tom jak zpříjemnit školkovým dětem adaptaci a jak podpořit sami sebe. I my rodiče potřebujeme péči.

6 aroma směsí pro hladký návrat do školních lavic

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

Váš komentář

Přesunout se na začátek