Fototoxicita citrusových éterických olejů

Zpracovala jsem přehlednou tabulku s fototoxickými oleji, protože tohle téma zajímá nejen laiky, ale i profesionály v aromaterapii.

Co je fototoxická reakce?

Fototoxická reakce je způsobena větší citlivostí pokožky vůči UV záření. Citlivost
pokožky se může zvýšit při podání různých léků jak vnitřně (třeba přírodní antidepresiva s obsahem třezalky), tak zevně (některé lokálně používané protizánětlivé gely a krémy).

U éterických olejů se potýkáme s fototoxickou reakcí při zevním použití a při následné expozici pokožky UV paprsky. Fototoxická reakce může vypadat jako zarudnutí pokožky, někdy se udělají puchýře, otok.

První příznaky mohou nastoupit do několika minut nebo i do několika hodin od ozáření pokožky a jedná se vždy o zánětlivou reakci. Při silné reakci může dojít až k odumírání tkáně, olupování kůže a vzniku tmavých hnědých skvrn, které mohou, ale nemusí zmizet.

Při reakci po několika hodinách, lidé často zapomenou na použití éterických olejů nebo nevědí, že by jí mohly éterické oleje způsobit.

Bát se nemusíte

Fototoxické reakce se nemusíte obávat v případě, že máte pokožku zakrytou tak, že není vystavená UV paprskům. Inhalace z aromalampy také nezpůsobuje fototoxickou reakci a nemusíte se jí ani obávat v případě použití výše uvedených éterických olejů do přípravků, které se z pokožky smývají (šampon, mýdlo, sprchový gel) a také v případě, že použijete bezpečnou koncentraci.

Pokud používáte éterické oleje, které způsobují fototoxicitu, doporučení je nevystavovat pokožku 12-18 hodin UV záření (slunce, solária).

Za fototoxicitu mohou zejména tyto součásti éterických olejů: psoralen,
methoxsalen, bergapten, angelicin, imperatorin, citropten, oxypeucedanin, isoimperatorin, bergamottin a několik dalších složek, které jsou ovšem zanedbatelné. Nezapomeňte, že fototoxické jsou i EO, které nejsou citrusy.

Když reakce nastane

Léčba fototoxické reakce – použijte čistou aloe vera nebo aloe vera gel, neaplikujte žádné éterické oleje a nechoďte na slunce. V případě silné reakce navštivte svého lékaře.

Nefototoxické citrusové éterické oleje

Bergamot FCF, bergamot plod destilovaný, citron plod destilovaný, citron list, limeta plod destilovaný, pomeranč sladký plod lisovaný i destilovaný, pomeranč listí, satsuma plod lisovaný i destilovaný, tangelo plod lisovaný i destilovaný, yuzu lisovaný i destilovaný.

Fototoxické éterické oleje:

Bergamot plod lisovaný, grapefruit plod lisovaný, citron plod lisovaný, limetka plod lisovaný, mandarinka list (pozor může se skrývat pod názvem petitgrain!, je potřeba přečíst latinský název. V ČR je běžně dostupný éterický olej petitgrain z listů pomerančovníku), pomeranč hořký plod lisovaný.

Mohou být fototoxické:

Klementinka, mandarinka, tangerinka.

Při výběru éterického oleje je třeba také v potaz vzít konstituci jednotlivce, barvu jeho pleti , očí, věk,  pohlaví a v neposlední řadě také celkovou kondici pokožky. U světlejších typů osob bych byla opravdu velice opatrná a oleje i podezřelé z fototoxicity bych rozhodně nepoužívala.

Hodně voňavých zážitků nejen s citrusy, na zimu se budou hodit, to přece víte.

Jestli byste chtěli rozumět více složení éterických olejů, přihlašte se na kurz Proč to voní. Podíváme se společně nejen na to, jak složení ovlivňuje oxidaci EO.

Zdroj: Robert Tisserand and Rodney Young, Essential Oil Safety (Second Edition. United Kingdom: Churchill Livingstone Elsevier, 2014), 88.

Zdroj fotografií: http://www.publicdomainpictures.net/

Fototoxicita citrusových éterických olejů

Přečtěte si také

Kdo pro vás blog píše:

Picture of Ludmila Kotalíková

Ludmila Kotalíková

Aromaterapii se věnuji od roku 2008 a její proměnlivost a pestrost mě stále fascinuje. Odborné znalosti a zkušenosti pravidelně sdílím nejen na kurzech a prožitkových workshopech, ale i v článcích v časopisech a tady na blogu. Naučím vás aromaterapii bezpečně a efektivně využívat při péči o zdraví a pohodu všech členů rodiny a dokonce i během vaření nebo úklidu. Pojďte se začíst do mého voňavého světa!

2 komentáře u „Fototoxicita citrusových éterických olejů

  1. Dobrý den, mám otázku ohledně fototoxicity oleje ze sladkého pomeranče. Hledám v různých zdrojích a někde je uvedeno, že destilovaný není fototoxic., ale lisovaný ano. Pak také, že záleží, zda je lisovaný za studena či za tepla. Můžete mi prosím objasnit, jak to tedy je?
    Moc děkuji
    Radka

    1. Radko, dobrý den, pomeranč sladký (Citrus sinensis) není fototoxický ani lisovaný, ani destilovaný. Destilací citrusů se odstraní problematické látky (furokumariny), protože ty jsou těžké a nejsou schopné destilací projít. Takže můžeme říci obecné pravidlo, že citrusové EO, které se vyrobily destilací nejsou fototoxické. Lisované citrusy obvykle fototoxické jsou, ale pomeranč sladký je výjimka. Takže ho můžete bez obav používat. Lisování citrusů se mechanickým provádí stlačením citrusových slupek pod vodou (takže vždy za studena).
      Lída Kotalíková

Váš komentář

Přesunout se na začátek