Jak a do čeho ředíme éterické oleje

V minulé části našeho seriálu jsem psala o tom, co jsou silice, kde je najdeme a jak se získávají.

Nezbytnou součástí aromaterapie jsou také rostlinné oleje, v aromaterapii známé jako oleje NOSNÉ. Rostlinné oleje (zkratka RO) jsou opravdu oleje se vším všudy, na rozdíl od éterických olejů, které se jen jako oleje chovají, ale ve své podstatě to oleje nejsou.

Pro aromaterapii se používají zejména rostlinné oleje získané lisováním za studena. Oleje tepelně nezpracované a ve své nejčistší podobě obsahují vysoké procento bioaktivních látek, které velmi napomáhají terapeutické hodnotě éterických olejů,  jsou samy o sobě léčivé. Navíc už víme, že éterické oleje obsahují zejména lipofilní látky, což znamená, že jsou rozpustné v tucích.

Rostlinné oleje se v aromaterapii používají jako tzv. NOSIČE éterických olejů.

Éterické oleje se, až na výjimky, nesmí používat neředěné na kůži. A rostlinné oleje nám ideálně pomáhají k tomu, abychom mohli éterické oleje aplikovat. Rostlinné oleje umí donést do kůže a do organismu éterické oleje tak, že po několika hodinách od aplikace, lze z krve prokázat přítomnost éterických olejů v organismu.

Rostlinné oleje se získávají především ze semen nebo plodů. Oleje se lisují za studena nebo za horka nebo se extrahují různými rozpouštědly. K ošetřování kůže nebo k vnitřnímu užití se využívají zejména oleje z prvního lisování tzv. panenské. První lisování by nemělo přesáhnout 35 stupňů Celsia. Pro masáže nepoužíváme oleje rafinované, to jsou běžně dostupné oleje na vaření (ty poznáme zejména podle extrémně dlouhé expirace – to neplatí pro jojobový olej, ten má trvanlivost až dva roky). Trvanlivost rostlinných olejů lisovaných za studena je 6-9 měsíců při skladování při pokojové teplotě.
Pro aromaterapii využíváme tyto oleje: mandlový, slunečnicový, z pšeničných či kukuřičných klíčků, lískový, meruňkový, sezamový, sojový, olivový, pupalkový, konopný, z černého kmínu, z hroznových jader, brutnákový, avokádový, šípkový, makový.

Každý z těchto olejů má jedinečné vlastnosti, které můžeme využít při konkrétních aplikacích. Např. slunečnicový olej zahřívá, použijeme ho při zábalech a obkladech při kašli či zimnici. Pupalkový olej velmi dobře regeneruje pokožku, použijeme jej na ekzematickou a problematickou pleť.

Éterické oleje můžeme aplikovat různými způsoby:

 • masáže
 • kloktání
 • inhalace (aromalampa nebo difuzér)
 • koupel
 • obklady
 • per rectum

Poslední dva zmíněné způsoby aplikace bych doporučila jen při striktním dodržení doporučeného dávkování a opravdu s opatrností a velkou zkušeností s aromaterapií.

Dávkování

Koncentrace vhodné k výrobě masážního oleje:

 • děti do 6 let – 0,5% (odpovídá 7-8 kapkám v 50 ml),
 • děti 6-12, těhotné – 1,5% (odpovídá 22-25 kapkám v 50 ml),
 • děti nad 12 let a dospělí 2,5-3% (odpovídá 37-45 kapkám v 50 ml).

Masáž chodidel

u starších dětí (cca od 6ti let) použijeme neředěné silice na chodidla. Jinak ředíme nejméně 1:1 s rostlinným olejem.

Kloktání 1-3 kapky nakapat do sklenice teplé vody, zamíchat a směs kloktat.

Inhalace do horké vody (aby z ní šla pára), nakapat 2-3 kapky. Přikrýt hlavu ručníkem a dýchat výpary.

Aromalampa 5-15 kapek podle velikosti místnosti.

Difuzér podle návodu výrobce.

Koupele: silice smíchat s hydrofilním olejem (též se nazývá sprchový či koupelový) a přimíchat do koupele. Na celkovou koupel je to 8-15 kapek, na částečnou koupel 5-8 kapek. Namísto hydrofilního oleje můžete také použít med, tučnější mléko, smetanu, sůl z Mrtvého moře. Pokud byste použili éterické oleje neředěné, budou plavat na hladině a mohou pokožku popálit.

Obklady cca 5 kapek do šálku vody. Vložit látku či kapesník a přikládat na postižené místo.

Per rectum lze oleje aplikovat ve formě čípků. Čípky lze vyrobit doma z kakaového másla ve speciální formě (lze dostat v lékárně). Pokud nemůžete nebo nechcete vyrábět čípky, lze použít rostlinný olej a aplikovat směs pomocí rektální rourky a injekční stříkačky. Tato aplikace je velice rychlá a účinná. Zejména u horečnatých stavů. Koncentrace užívané per rectum jsou 2-3%.

Per os se u nás v ČR nedoporučuje. Éterické oleje jsou u nás schvalovány pro kosmetické účely. Nevhodné požití může způsobit zdravotní komplikace – podráždění sliznic a orgánů. Ve Francii se éterické oleje per os aplikují a lékaři je i předepisují. Já sama některé éterické oleje pro sebe vnitřně užívám, vybírám kvalitní zdroje. Ale rozhodně to nedoporučuji. Je opravdu nutná dobrá znalost složení éterických olejů.

Nákup éterických olejů:

Při výběru éterických olejů vždy hledejte:

   • latinský název,
   • zemi původu,
   • případně část rostliny ze které je ét. olej vyrobený nebo biochemickou specifitu,
   • dobu expirace (popř. šarži),
   • celé jméno výrobce.

Nakupujte ve specializovaných obchodech a vybírejte, pokud možno, olejíčky od ověřených a kvalitních firem. Používejte při nákupu intuici a zdravý rozum (např. zelený mech opravdu nejde vydestilovat v navoněnou lahvičku.. a brčál také ne).

Pokud je olej podezřele levný oproti ostatním, také to svědčí o tom, že něco není v pořádku. Nenakupujte vonné oleje a kompozice.

V případě zájmu si můžete sami připravit dle Vašich preferencí synergickou směs. A to velmi jednoduše on-line pomocí nástroje Aromix. Komponujte, skládejte a zkoušejte.

Jestli Vás toto téma oslovilo a chtěli byste se dozvědět více, pořádám různé praktické a prožitkové kurzy (semináře) aromaterapie.

Ludmila Kotalíková, DiS.
profesionální aromaterapeut

4 komentáře u „Jak a do čeho ředíme éterické oleje

 1. Dobry den, slysela jsem o moznosti pridat 1 kapku vhodneho oleje do roztoku (treba vincentka) a strikat do nosu pri ryme nebo jako prevence. Doporucujete tento zpusob?
  Dekuji, Zuzana

  1. Dobrý den, tento způsob vůbec nedoporučuji, protože éterický olej je potřeba zředit ve vhodném nosiči. Ét. oleje se ředí v alkoholu nebo v oleji. Pokud byste nakapala ét. olej do Vincentky nespojí se s ní a při proplachování nosu se tak vystavujete riziku, že éo ulpí neředěný na sliznici. Což je velmi nepříjemný zážitek.
   Na propláchnutí nosu je vhodnější hydrolát, do kterého přidáte sůl, můžete jej zředit i s vodou. Hydrolát obsahuje velmi malé množství siličnatých látek a je rozpustný ve vodě a je bezpečný i neředěný.
   S pozdravem, L. Kotalíková

Váš komentář

Přesunout se na začátek