pytiriáza

Lenka zeptal se před 8 roky

Dobrý den, trpím onemocněním kůže zvané pytiriáza versicolor (růžové skvrnky na kůži), jde o plísňové onemocnění kůže. Můžete mi na něj doporučit něco z aromaterapie? Děkuji za odpověď. Lenka

pytiriáza
1 Odpovědi
Nejlepší odpověď
Ludmila Kotalíková Personál odpověděl před 8 roky

Dobrý den, éterické oleje, které vykazují dobrou protiplísňovou aktivitu jsou tyto:
tea tree, tymián thymol, tymián karvakrol, lavandin, geránium, pačuli, kunzea, manuka.
Pokud Vám dělá dobře koupání a pokožka po ní pak nesvědí, doporučila bych koupele. Koupel bych tentokrát vyrobila z neutrálního koupelového (hydrofilního) oleje a do něj přidala éterické oleje. Do 1 vany připravte koupel: 1 PL hydrofilního oleje, do něj nakapejte až 15 kapek éterických olejů. Pokud byste dávala tymián, tam bych do směsi zvolila max. 2 kapky (je hodně silný a může snadno způsobit podráždění pokožky).
Směs může vypadat například takto: 3 kapky tea tree, 3 kapky kunzea, 2 kapky tymiánu, 5 kapek lavandinu.
Pokud máte ložiska menší a jste schopná je potírat lokálně, tak můžete používat lavandin nebo i levanduli lékařskou neředěné na příslušná místa (lavandin vykazuje lepší protiplísňové učinky).
Mám velice dobré zkušenosti s éterickým olejem kunzea na tyto problémy. Na plíseň na nohou pomohla velice rychle a účinně. Kunzeu bych ředila do kvalitního LZS oleje (ideálně šípkový) zhruba v 10% koncentraci a potírala bych lokálně místa výskytu.
Terapii bych doplnila nějakými bylinami nebo extrakty celkově posilující imunitní systém jako např. lichořeřišnice, extrakt z grepového jádra, echinacea, eleuterokok.
Pokud byste měla ještě nějaké dotazy, neváhejte mi napsat. Chybí mi nějaké informace týkající se velikosti ploch, jak dlouho tento problém přetrvává (zda je akutní či chronický) a zda ho něco zhoršuje či zlepšuje atd.
Takže moje rada je spíš obecnějšího charakteru.
Lída Kotalíková

Odpověď propytiriáza
Přesunout se na začátek