Karcinogenní oleje

Petra zeptal se před 4 roky

Dobrý den,
dočetla jsem se, že některé EO (např. anýz, fenykl nebo estragon) mohou být potenciálně karcinogenní…?
Mohla bych Vás požádat o nějaké vysvětlení, jak toto chápat a zda se jim v laickém využití raději vyhnout?
Na internetu jsou běžně k sehnání, takže mě tato informace docela překvapila.
Děkuji.

Karcinogenní oleje
1 Odpovědi
Ludmila Kotalíková Personál odpověděl před 4 roky

Dobrý den, Petro,
omlouvám se za zpoždění s odpovědí, byla jsem týden na horách mimo dosah internetu a neměla jsem možnost Vám odpovědět. Děkuji za zajímavý dotaz.

Ano, některé EO obsahují látky, které jsou považovány za karcinogenní (alfa-asarone, beta-asarone, estragol, methyleugenol a safrole) u hlodavců. Zatím není známý žádný případ vzniku rakoviny u člověka při používání EO. Cesta ke vzniku maligních změn prochází třemi  stádii, která jsou poměrně složitá a je mnoho faktorů, které mohou ovlivnit proces „aktivace“. Nelze tedy jednoznačně říci, že tyto konkrétní látky vysloveně mohou za vznik rakoviny, EO ovlivňují pouze jedno stádium (podporují, ale nevyvolávají).

Navíc EO je komplexní soubor mnoha látek, EO často obsahují také antioxidanty a protirakovinné (chemopreventivní a chemoterapeutické) složky.

O mnoha složkách v EO víme opravdu jen málo. Testování je složité, provádí se na zvířatech a výsledky nejsou vždy aplikovatelné i na člověka (člověk má jiný metabolismus než hlodavec). Nemáme žádné důkazy, že nádory u lidí byly způsobeny nebo vyvolány užíváním EO.

Navíc opravdu málo EO obsahuje potencionálně karcinogenní složky. A pokud je obsahují, tak v opravdu velmi malém množství, takže riziko při běžném užití je zanedbatelné.

Je ale určitě vhodné se vyhnout EO obsahujícím výše zmíněné látky. Většina EO, ale tyto látky obsahuje ve velmi malém množství. Určitě je na místě opatrnost. Krom těch, které jste vyjmenovala bych byla opatrná i u badyánu, bazalky posvátné, bazalky estragol, bazalky madagascan, sasafrasu a muškátového ořechu východoindického a puškvorce (triploidní a tetraploidní).

S pozdravem,
Ludmila Kotalíková

Odpověď proKarcinogenní oleje
Přesunout se na začátek