Epilepsie – kadidlovnik a myrha?

On-line poradnaKategorie dotazu: Aromaterapie pro dětiEpilepsie – kadidlovnik a myrha?
Alice zeptal se před 3 roky

Dobrý den. Mám závažně nemocného syna (8let, onemocněl před 3 lety) mimo jiné (neurodegenerativní onemocnění na podkladě metabolický a mitochondriálních poruch, atd) trpí epilepsii, která je částečně kompenzována. Má 5-ti kombinaci antiepileptik v celkem vysokých dávkách. Dočetla jsem se o uklidňujících účincích kadidlovníku a myrhy. Je možné v našem případě tyto oleje použít do aromalampy? Budou mít pozitivní či negativní vliv? Předem děkuji za odpověď. S přáním pevného zdraví Alice

Epilepsie – kadidlovnik a myrha?
1 Odpovědi
Ludmila Kotalíková Personál odpověděl před 3 roky

Milá Alice, děkuji za důvěru se kterou se na mě obracíte. Z Vaší otázky nevyplývá, jestli hledáte úlevu od epileptických záchvatů nebo od jiného neklidu Vašeho syna.

V aromaterapii (a předpokládám ani v jiných metodách) se nedoporučuje ošetřovat stejný problém na jaký se berou léky. Např. bere-li klient léky na vysoký krevní tlak, nedoporučuje se snižovat krevní tlak aromaterapií.

Nicméně podle informací, které mám k dispozici není EO kadidlovník ani myrha kontraindikovaný při epilepsii. Pokud synovi voní, můžete je používat. Ale určitě bych byla hodně opatrná při používání aromaterapie u epileptika, obzvlášť pokud není dobře kompenzovaný. Začala bych hodně nízkými dávkami a pozorovala, co se děje. Do aromalampy je dát můžete.

Jestli hledáte zklidnění psychiky, obrátila bych se na jemnější hydroláty – vhodný může být neroli, kadidlo, kewra (má i údajně silně protikřečové účinky), aloisie, palmarosa, růže, bazalka nebo heřmánek římský.
Hydroláty můžete používat do difuzéru, aromalampy nebo je rozprašovat po mistnosti. Dají se použít snadno do koupele – nemusíte je nijak ředit a HY v dobré kvalitě se dají užívat i vnitřně.
Vzhledem k diagnóze Vaše syna, bych doporučila postup konzultovat s odborným aromaterapeutem, který Vám připraví nebo doporučí EO na míru. Pokud jste z Prahy nebo Plzně, můžeme se domluvit spolu, pokud z jiného kouta ČR, oslovte někoho poblíž Vašeho bydliště. Seznam aromaterapeutů najdete na webu Asociace českých aromaterapeutů.

Moc držím palce ať je lépe. Nezapomínejte ani na péči o sebe, nemoci dětí jsou nejvíc náročné pro rodiče. Opatrujte se.

Lída Kotalíková

Odpověď proEpilepsie – kadidlovnik a myrha?
Přesunout se na začátek