Aromaterapie pro období těhotenství

IMG_5808V tomto článku se Vám budu snažit přiblížit jak vnímám aromaterapii pro těhotné, já osobně. Často se mě klientky a účastníci kurzů ptají na „těhotenskou aromaterapii“.  Aromaterapie v těhotenství může být velmi příjemným řešením různých drobných obtíží a problémů. Názory na využití éterických olejů, v tomto krásném a křehkém období, se často docela různí. Tento článek neberte jako dogma. Využijte svůj čich, věřte své intuici, tělu a také miminku. Aromaterapii na konci těhotenství a při porodu najdete v jiném článku.

V prvním trimestru těhotenství se snažím vyhýbat použití éterických olejů. Přicházející klientky na masáž masíruji pouze rostlinnými oleji, ideální jsou takové, které mají svou specifickou vůni a jsou klientce příjemné. Často je to kokosový olej nebo makový olej.

Éterické oleje indikuji zejména pokud má těhotná nějaké potíže. Éterické oleje je tedy možné použít v nízké koncentraci a lze je také využívat pro inhalaci (např. přičichnutí k lahvičce v případě náhlé nevolnosti).

Obzvláště v těhotenství ctím pravidlo, že méně je často více. V takovém období je dobré si uvědomit „co držíme v ruce“. Z kolika rostlinek se asi ta lahvička oleje musela vyrobit? Zároveň bychom neměli zapomínat na kvalitu olejů. Zjistěte si, co kupujete. U olejů, kde si nejste jisti původem, obsahem nebo kvalitou, ptejte se výrobců nebo prodejců.

Obecně známé ředění éterických olejů v těhotenství je 1,5% na výrobu masážní směsi. Přepočet je lehký: do 50 ml rostlinného oleje dáme 25 kapek éterického oleje.

U ostatních způsobů aplikace éterických olejů bych snížila dávkování na polovinu.
Těhotenské obtíže, u kterých si můžete pomoci aromaterapií:

Nevolnost – ideální je najít si oblíbenou vůni éterického oleje a dát si jej do lahvičky, kterou můžete nosit při sobě. Stačí pak při náhlé nevolnosti nakapat pár kapek na kapesník a vdechovat. Nebo je možné přivonět si rovnou k lahvičce. Oblíbený je například bergamot, nebo se dá použít máta kadeřavá. Některé klientky upřednostňují také neroli (pomerančový květ). Tu lze využít, mimo nevolností, na poruchy spánku, zároveň dokáže pomoci dobře zpracovat první pocity po zjištění těhotenství. Působí výborně zejména na psychiku a na strachy, které se usazují v oblasti třetí čakry.

Napětí v prsou – neroli a levandule. Nařeďte do 100 ml rostlinného oleje 8 kapek ét. olejů. Můžete si udělat teplý obklad nebo také koupel s těmito oleji.

Při bolestech v zažívacím traktu – si můžete masírovat chodidla následující směsí:
Do 100 ml rostlinného oleje dáme 1 kapku fenyklu, 1 kapku máty kadeřavé, 1 kapku levandule.

Křeče v nohou (nebo obecně svalové křeče) – vyrobte si masážní olej:
50 ml rostlinného oleje 10 kapek éo citron a 5 kapek heřmánku římského.
Porodní asistentka I. Stadelmann doporučuje jíst neloupané mandle.

Bolesti zad – rozřeďte éterický olej mandarinka, jalovec (používejte poloviční dávkování!), rozmarýn (používejte pouze poloviční dávkování!) do rostlinného oleje a nechte si vetřít tuto směs na bolavá místa. Pro těhotné je ideální na masáž poloha na boku – nezapomeňte se podložit polštářky.

Potíže s močovými cestami – udělejte si sedací koupel s trochou jedlé sody – asi tak na špičku nože. Do koupele pak přidejte borovici, eukalyptus, popř. levanduli či bergamot ve vhodném nosiči.

Těhotenské jizvy (strie) – pro mazání použijte bambucké máslo (tuk karité). K němu můžete přidat olej z obilných či kukuřičných klíčků (oba obsahují vit. E), popř. brutnákový olej. Podle množství základní „hmoty“ můžete přidat éterické oleje například opět levanduli a neroli. Levandule dodá jasnost a klid a neroli svěžest a podpoří vás v mateřském úkolu. Je možné sáhnout samozřejmě i po jiných éterických olejích, záleží na vašich preferencích ;). Koncentrace éterických olejů by neměla přesáhnout 1,5%.
Máte-li pokožku příliš suchou, doporučuji použít olej z lískových oříšků, který výborně hydratuje.

Vaginální infekce – trápí bohužel většinu těhotných. Osvědčily se zejména výplachy s bílým jogurtem a pár kapkami jablečného octa. Pokud chcete využít éterické oleje, je jejich aplikace trochu složitější. Na menstruační tampon naneste 1,5% koncentraci v rostlinném oleji směs tea tree a lavandinu a pačule. Tampon nechte přes noc a opakujte několik dní.

Křečové žíly – během těhotenství se mohou ve zvýšené míře vyskytovat také křečové žíly. Masírujte si směsí éterických olejů v 1,5% koncentraci, nohy. Snažte se je chladit a dávat výš než tělo. Na tyto potíže můžete použít cypřiš, geránium, citron, levandule, řebříček (nebo také helichrysum).

Aromaterapie výborně působí také na psychiku. Pokud byste měla nějaké potíže, obavy, strachy, doporučuji návštěvu aromaterapeuta, který provede krátký diagnostický rozhovor a doporučí vhodné éterické oleje. Ty pak lze aplikovat jako parfém, nebo do koupele či na masáže. Aromaterapii lze také využít při nádherné holistické těhotenské masáži.

IMG_5637V těhotenství je jistější se vyhnout:

  • éterickým olejům „horké“ povahy: saturejka, tymián, skořice, hřebíček, zázvor, pepř černý, yzop, verbena, dobromysl, majoránka, máta peprná.
  • éterickým olejům z důvodu možné toxicitiy: tůje, bazalka, libavka, kasie (skořice čínská), muškátový oříšek, pimentovník, šalvěj lékařská, kafr, pelyněk.
  • éterickým olejům z důvodu hormonálního působení: anýz, fenykl, s opatrností zacházejte (zejména v prvním trimestru!) s řebříčkem, gerániem a růží.

Tento seznam samozřejmě není úplný. Něco v něm možná chybí, něco zase třeba „přebývá“. Dávejte si pozor na to, co v těhotenství používáte. Pokud si nejste jisti, kontaktujte aromaterapeuta, který Vám s výběrem vhodných olejů poradí.

V případě zájmu si můžete sami připravit dle Vašich preferencí synergickou směs. A to velmi jednoduše on-line pomocí nástroje Aromix. Komponujte, skládejte a zkoušejte.

Jestli Vás toto téma oslovilo a chtěli byste se dozvědět více, pořádám různé praktické a prožitkové kurzy (semináře) aromaterapie.

Krásné a voňavé těhotenství a zdravé miminko,
Vám přeje

Ludmila Kotalíková
profesionální aromaterapeut

Přesunout se na začátek