fbpx

Vánoční vůně – jak si navodit milou atmosféru pomocí éterických olejů

IMG_7626Pamatujete si vůně? Znáte ten pocit, když někam vstoupíte, ucítíte vůni a ihned se vám vybaví nějaká vzpomínka?

Vůně nám mohou pomoci navodit příjemnou atmosféru. Jsou známé výzkumy, podle nichž vůně pomáhá vyvolávat vzpomínky, zejména pokud mají emoční zabarvení. A to vánoce mají, že ano?

Čichová paměť je totiž velmi stálá. Je dokázáno, že čichové podněty spouštějí v mozku (nebo v jeho částech) produkci hormonů a neurochemikálií, které mění fyziologii těla a tím i naše chování.

Já sama si představím při vzpomínkách na vánoce vůni jehličí nebo pryskyřice. Také se mi vtírá lehce vanilka a citron.

Pokud se tedy chcete naladit na vánoční náladu, můžete nakapat do aromalampy jakékoliv jehličnany. Voní krásně po čerstvých stromcích – éterické oleje se totiž vyrábějí destilací konců větviček nebo jehličí. Takže například borovice, jedle, smrk nebo cypřiš. Nádherně svěže voní také modřín. Všechny tyto éterické oleje můžete také využít při nachlazení a kašli!

Tyto oleje vydrží vonět poměrně dlouhou dobu, nemají takovou těkavost jako např. citrusy.

Zajímavou synergickou směs mohou vytvořit jehličnany spolu s citrusy. Moc ráda používám modřín a citron.

Citrusy jsou opravdu příjemné v období, kdy je zataženo a mlhavo a studeno a lezavo. Je o nich známo, že působí optimisticky, svěže a mírně rozradostňují. Jsou to zejména pomeranč, mandarinka, grep, tangerinka nebo bergamot.

IMG_2989Obecně citrusy výborně také dezinfikují vzduch, takže se hodí i ve chvílích, kdy někdo doma „pokašlává“.

Když vás lezavo přepadne natolik, že je vám chladno „až do morku kostí“ můžete vytvořit zahřívací směs. Použijte pomeranč, kapičku skořice a hřebíčku. Se skořicí a hřebíčkem opatrně, jsou hodně silné a jsou velmi málo těkavé. Jejich dlouhodobé inhalování nemusí být příjemné. Pokud byste se je rozhodli přidat do masážní směsi nebo koupele, dodržujte pečlivě dávkování!

Zajímavou vánoční kombinací je mandarinka, borovice, citron a anýz.

Meditativní vůně vyrobíte smícháte-li kadidlovník, myrhu, cedr a santal.

A nakonec jeden tip na závěr: do cukroví místo vanilkového cukru použijte absolue vanilka a místo strouhané citronové kůry je výborný éterický olej citron.

U vanilky, ale dávejte pozor, jako vanilka vyloženě nevoní a do aromalampy se moc nehodí – je totiž rozpustná v lihu a je poměrně dost hustá, ale cukroví umí navonět moc příjemně.

V případě zájmu si můžete sami připravit dle Vašich preferencí synergickou směs. A to velmi jednoduše on-line pomocí nástroje Aromix. Komponujte, skládejte a zkoušejte.
Jestli Vás toto téma oslovilo a chtěli byste se dozvědět více, pořádám různé praktické a prožitkové kurzy (semináře) aromaterapie.

Krásný a voňavý advent přeje,

Ludmila Kotalíková
profesionální aromaterapeut

2 komentáře u „Vánoční vůně – jak si navodit milou atmosféru pomocí éterických olejů

    1. Ivano moc děkuji za komentář. Jsem ráda, že můj článek mohl přispět k vánoční pohodě 🙂 I Vám pěkné svátky a vše nejlepší do nového roku! Lída Kotalíková

Leave a Reply

Přesunout se na začátek