fbpx

Aromaterapeutický minimalismus

aneb jak využít co nejméně éterických olejů na akutní stavy.

Které tři éterické oleje by neměly chybět doma? Podle mě jsou to tyto tři běžně dostupné oleje: levandule, eukalyptus a tea tree (čajovník). Tyto silice jsou nedráždivé a v níže uvedených případech nemají kontraindikace. Zvláštního zřetele bych ovšem dbala v případě těhotenství, u dětí do půl roku a také v případě, že Vám silice, jednoduše, nevoní.

Když budete nakupovat, snažte se nakoupit u dobrých prodejců či přímo u výrobce. Na lahvičce byste měli mít napsané tyto informace:
Čajovník australský – tea tree  – melaleuca alternifolia
Levandule lékařská – lavandula angustifolia (nebo lavandula vera nebo lavandula officinalis)
Eukalyptus – to je trochu složitější problematika, eukalyptů je v aromaterapii využíváno nejméně 5 druhů. Ale pokud máte doma děti je nejvhodnější použít Eucalyptus polybractea nebo Eucalyptus radiata. Pro dospělé je možné využít nejrozšířenější Eucalyptus globulus.

S těmito silicemi se můžete naučit pracovat a poznat jejich účinky. Postupně pak můžete svou aroma lékárničku rozšiřovat a poznávat tak další a další nádherná zákoutí cesty jménem aromaterapie.

Rýma
Inhalujte eukalyptus, nejméně 2x denně.
Vyrobte si nosní olej – 10 ml rostlinného oleje a 1 kapka eukalyptu a 1 kapka levandule, kapejte dle potřeby.

Kašel
Masírujte chodidla neředěným eukalyptem. V případě, že vás trápí nespavost a únava, zkuste přidat ještě levanduli.
Masírujte hrudník a záda – 1,5% koncentrace eukalyptu a levandule v rostlinném oleji.

Chrapot
Kápněte na lžičku do medu 1 kapku tea tree. Převalujte v ústech co nejdéle.

Bolest ucha
Neředěné tea tree namazejte kolem ucha.
Můžete také na vatový tampon kápnout tea tree a levanduli, tampon vložit do ucha do odeznění bolesti nebo na noc.

Afty
Poťupkávejte vatovým tamponkem jednotlivé afty neředěnou levandulí.
Vyplachujte ústa kloktadlem s tea tree – do hrnku s vlažnou vodou dejte půl lžičky soli a 5 kapek tea tree.

Popáleniny
Postižené místo potírejte neředěnou levandulí – okamžitě, popř. do chladivé lázně nakapejte 30 kapek levandule.
V případě špatného či komplikovaného hojení můžete poopáleninu potírat neředěným tea tree.

Hmyzí štípnutí
Potřete neředěnou levandulí, levandule neutralizuje živočišné jedy..
V případě zánětlivé reakce na hmyz přidejte potírání neředěným tea tree.

Otok
Připravte chladivý obklad s levandulí a eukalyptem.

Odpuzování hmyzu
Do aromalampy nakapejte pár kapek  levandule a eukalyptu. Aromalampu zapalte a nechte otevřená okna, aby hmyz mohl odlétnout. Pak okna zavřete a rozsviťte.
Můžete si také vyrobit olejový repelent – 1,5% koncentraci tea tree a levandule. Používejte dle potřeby několikrát denně.

Odřeniny
Nakapejte do rány neředěnou levanduli – dezinfikuje a zklidňuje psychiku a nepálí. Je ideální pro děti. Bez levandule neodcházím z domu!

Záněty
Připravte obklad s tvarohem a 3 kapkami levandule. Aplikujte na postižené místo.

Vaginální mykóza
Na menstruační tampon nakapejte 5 kapek levandule a 3 kapky tea tree, zavádějte dle potřeby. Zpočátku na celý den a na celou noc (tampon po cca 8 hodinách měnit), zhruba po třech dnech můžete dávat tampon jen na noc.

Plísňová onemocnění pokožky
Potírejte nejméně 2x denně neředěnou levandulí a tea tree.

Opary
Použijte neředěné tea tree dle potřeby.

Zánět močového měchýře
Připravte si sedací koupel s eukalyptem a levandulí. Na špičku nože přidejte i jedlou sodu. Aplikujte 3x denně.

Dávkování a způsob aplikace:

Inhalace: do hrnce s horkou vodou kápneme 1-2 kapky ét. oleje, dáme přes hrnec a hlavu ručník a páru s ét. olejem vdechujeme cca 20 minut.

1,5% koncentrace oleje: 10 ml rostlinného oleje 5 kapek ét. oleje, 30 ml rostlinného oleje 15 kapek ét. oleje.. atd. Rostlinné oleje používáme kvalitní za studena lisované oleje např. mandlový, meruňkový, slunečnicový, olivový (je dost aromatický), sezamový, kokosový a další.

Kloktadlo: hrnek vlažné vody, nakapeme silice (celkem 5 kapek), rozmícháme pečlivě a kloktáme. Nenechávejte ustát, protože silice se usadí na hladině, a pak je jejich koncentrace nestejnoměrná.

Obklady: do misky s vodou (cca 0,5 l) nakapeme 10 kapek ét. oleje, promícháme a namočíme kapesník nebo ručník. Aplikujeme ihned na postižené místo.

Koupel: silice smíchejte s hydrofilním olejem (též se nazývá sprchový či koupelový) a přimíchejte do koupele. Na celkovou koupel je to 8-15 kapek, na částečnou koupel 5-8 kapek. Namísto hydrofilního oleje můžete také použít med, tučnější mléko, smetanu, sůl. Pokud byste použili éterické oleje neředěné, budou plavat na hladině a mohou pokožku popálit.

V případě zájmu si můžete sami připravit dle Vašich preferencí synergickou směs. A to velmi jednoduše on-line pomocí nástroje Aromix. Komponujte, skládejte a zkoušejte.

Jestli Vás toto téma oslovilo a chtěli byste se dozvědět více, pořádám různé praktické a prožitkové kurzy (semináře) aromaterapie.

Hodně voňavých zážitků přeje,
Ludmila Kotalíková
profesionální aromaterapeut

Přesunout se na začátek

vašim milým a blízkým. Zabalím, navoním a pošlu k vám voňavou poukázku třeba na výrobu osobního parfému nebo na kurzy plné pohody a libých vůní.